Женска ејакулација – мит или реалност? Ова е правата вистина!

19 декември, 2020
117816

Поради зголемената популарност на порнографијата, многу сексуални термини станаа „припитомени“ во нашиот речник, а еден од поимите што предизвикува најмногу полемики и љубопитност е „squirting“ и женската ејакулација.

Многумина мешаат „squirting“ и женска ејакулација. Овие термини често се користат наизменично, иако некои неодамнешни истражувања тврдат дека ова се две различни работи. Некои исто така тврдат дека „squirting“ може да биде коитална инконтиненција (присилно губење на одредена количина на урина за време на секс), што според истражувањата може да влијае на една десетина до две третини од жените.

Како и да е, една статија објавена во Интернационалниот весник за урогинекологија во 2018 година тврди дека „squirting“, женската ејакулација и коаталната инконтиненција се различни феномени со различни механизми и може да се разликуваат по изворот, количината, механизмот на протерување и субјективните чувства за време на сексуалната активност.

Што е тоа „squirting“?

Неодамнешното истражување покажа дека „squirting“ е испуштање на течност што излегува од уретрата, што е урина, според д-р Логан Левкоф, сексуален едукатор во Њујорк. Гореспоменатиот напис во 2018 година, исто така, го дефинира „прскањето“ како оргазмичко исфрлање во форма на урина што излегува од телото преку уретрата.

Што е женска ејакулација?

Од друга страна, со ејакулацијата на жената се ослободува подебела, млечно бела супстанца, која всушност е многу слична на спермата, според Левкоф. Всушност, оваа супстанција е слична по состав како семето. Женската ејакулација се дефинира како лачење на густа, млечна течност од простатата на жената за време на оргазмот.

Разликата помеѓу “squirtanje” и женска ејакулација

Разликата е покажана во студијата од 2014 година. Истражувачите побарале од жените да мочаат, а потоа сексуално да ги стимулираат додека не се ејакулираат. Ултразвучно испитување на карлицата покажа дека мочниот меур на жената е барем делумно исполнет пред „squirting “, но празни потоа – што укажува на тоа дека течноста доаѓа од мочниот меур. Кога истражувачите ја тестирале течноста, два од седум примероци биле хемиски идентични со урината.

Останатите пет примероци содржеа и нешто што се нарекува антиген специфичен за простатата (ПСА), ензим произведен од кожните жлезди, честопати нарекуван женска простата. Овие жлезди се наоѓаат во внатрешноста на вагината на долниот крај на уретрата и научниците веруваат дека женската ејакулација потекнува од таму, според Левкоф. Значи, првата група правеше „squirting“, додека втората ејакулираше. Што значи сето ова за вашиот сексуален живот? Ништо – без оглед како вашето тело реагира на оргазам, прифатете го тоа, вели Левкоф. Нејасно е дали сите жени можат да „прскаат“ или да ејакулираат. Се проценува дека некаде помеѓу 10 и 50 проценти од жените ејакулираат за време на сексот, според Меѓународното друштво за сексуална медицина, но исто така забележуваат дека некои експерти веруваат дека сите жени можат да ејакулираат, но дека повеќето не се свесни затоа што течноста може да се врати во мочниот меур, наместо да излезе надвор од телото..

Како „squirting “ или како до ејакулација?

Ако барате волшебна комбинација на потези што гарантирано ќе доведе до „squirting“ или ејакулација, нема да го најдете, експертите сè уште не знаат дали секој може да научи како да „шприца“ за време на сексот, вели д-р Леа Милхајзер, директор на Програмата за сексуална медицина на жени во Медицинскиот центар Универзитет Стенфорд. Исто како што некои мажи можат да доживеат оргазам само стимулирајќи ги брадавиците или задникот, некои жени можат да „прскаат“ додека други не. Нема ништо лошо во тоа ако можете и ако не можете.

Додека „прскањето“ може да се случи за време на оргазам, тоа не мора да се случи во моментот на кулминација, може да се случи едноставно кога сте возбудени и стимулирани, вели Милхајзер. Ако вашето тело ејакулира или „прска“ за време на сексот, нема потреба да се грижите за тоа. – Жените кои доживуваат ејакулација, и се чувствуваат нервозни или непријатно да им го кажат тоа на новите партнери пред сексот, ги советувам веднаш да раскажат што им се случува и да му објаснат на партнерот дека тоа е знак дека сексот е навистина добар – заклучува Милхајзер и додава дека пред сексот треба да земете крпа за да го намалите нередот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris