Женски наспроти машки стомак: Зошто момците често имаат огромен стомак сличен на балони, а жените не?

13 декември, 2020
zheni

Постојат два вида маснотии кои се акумулираат во телото, едниот е поткожен. Вториот вид е висцерална, која се акумулира длабоко во абдоминалната празнина под мускулниот слој и околу органите. Мажите се повеќе склони кон овој тип и затоа некои од нив знаат да изгледаат толку „стомачно“, односно со стомак кој доминира во телото како надуен балон додека рацете, нозете и задникот се во нормални димензии.

За мажите се вели дека почесто се градени како јаболка, а жените како круши. Поверојатно е да соберат маснотии на колковите и задникот, додека на стомакот имаат само слој на поткожно масно ткиво што може да се фати со прстите.

Жените и мажите различно ги чуваат телесните масти. Кога мажите ќе започнат да добиваат на тежина, сè ќе се смести во стомакот. Помислете на тоа како багажникот на автомобилот. Исто како што луѓето ставаат куфери и други работи во него “, вели д-р Џон Ли, директор на Центарот за исхрана на луѓето на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес.

Ако момците јадат премногу и не вежбаат, стомакот станува поголем, но има граници, како и во трупот – не можете да вчитате колку што сакате.

„Штом мажите останат без простор за складирање во стомакот, тој почнува да се акумулира во црниот дроб, панкреасот и мускулите, што пак доведува до вистински медицински проблеми како што се дијабетес тип 2, висок крвен притисок, висок холестерол и срцеви заболувања“, објаснува д-р Ли.

24sata

Спротивно на тоа, жените имаат тенденција да складираат маснотии во колковите и нозете, особено во бутовите, поради естрогенот. Маснотиите во „овие продавници“ им даваат на жените потребна енергија кога се бремени или дојат.

Жените генетски имаат поголем капацитет за складирање маснотии отколку мажите. Тоа е дел од нашиот опстанок – додава др. Ли.

Тој забележува дека чувањето маснотии во колковите и нозете не е поврзано со истите здравствени проблеми како и маснотиите во стомакот.

24sata

Ако на жената и се полнат местата за складирање маснотии во колковите и нозете, тогаш може да се развие и стомак. Тогаш телото почнува да складира маснотии на друго место, во овој случај во стомакот, жената е изложена на здравствени проблеми поврзани со голем абдомен како мажите – објаснува лекарот.

Станува особено ризично кога ќе влезат во менопауза затоа што тогаш нивните нивоа на естроген во телото паѓаат, а кога тоа ќе се случи, женските тела престануваат да складираат маснотии на колковите и нозете и почнуваат да ги чуваат во стомакот. Ова објаснува зошто некои постари жени може да развијат стомак сличен на оној кај мажите.

„Жените со повисоки од просечните нивоа на тестостерон, како и жените со одредени медицински состојби кои имаат пониско ниво на естроген, како што е синдромот на полицистични јајници, исто така, имаат поголема веројатност да имаат зголемен обем на абдоменот отколку оние со типично ниво на естроген“, вели д-р Мичел Рослин. шеф на операција за дебелина во болницата Ленокс Хил во Њујорк.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris