Животни правила на руски хирург кој живеел 104 години: Ако се придржувате кон ова, секогаш ќе бидете здрави!

16 јули, 2020
Ruski hirurg

За да започнеме здрав живот, понекогаш само ни треба вистинскиот совет!

Федор Углов, советски и руски хирург, писател и јавна личност, доктор по медицински науки и професор, имал посебни правила на кои се придржувал во текот на целиот живот. Благодарение на нив, тој живеел 104 години многу активен живот.

Правила за здрав живот на Федор Углов:

Добрите дела и добрите мисли додаваат на долговечноста. Ова е несомнено точно. Многу болести произлегуваат од стрес. И добрите мисли и постапки ве штитат од ова. И така, ќе бидете помалку болни и ќе живеете подолго.

Физичката и интелектуалната работа е корисна затоа што нè одржува во живот. Ако не ги користиме мускулите, тие почнуваат да атрофираат. И мозокот е исто така мускул. Ако престанеме да работиме со главата, мозокот постепено престанува да работи – логично.

Ако правиме вежби секој ден, ова ќе го продолжи нашиот живот неколку години безусловно.

Нашето тело го регенерира хормонот за раст. Регенерацијата ни дава можност да живееме. Значи, ни треба хормон за раст. Овој хормон се произведува најмногу кога спиеме. На крајот на краиштата, кога спиеме – не јадеме. Односно, дури и гладувањето може да биде многу корисно од време на време, бидејќи ни овозможува да растење на хормоните во големи количини.

Најголемата грешка е јадењето ноќе. Вака веднаш се добиваат масните наслаги. Најдобро е во вечерните часови, наместо да барате храна, да побарате кревет и да одите во кревет.

Овошје треба сите да јадат во големи количини. Тоа ќе ви го обезбеди потребното здравје!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi