Животот е краток, треба да додадете алкохол во утринското кафе

24 јули, 2020
кафе

После тоа, сè ќе биде порелаксирано. И реално, подобро е да се пие алкохол порано во текот на денот отколку во вечерните часови (како што е социјално прифатено) затоа што телото може да го поднесе алкохолот, без да го наруши вашиот сон.

На крајот на краиштата – зошто од утрото да не направиме посебен настан? Дури и ако искористите шејкер … Пфф … Ви нема крај.

Имаме три совршени опции за утринско кафе (или кафе за во секое време од денот).

Првата опција вклучува Bailey’s во кафе или кој било Fakley’s. Ова е наједноставната опција, нема многу размислување, вкусот на овој ликер совршено се вклопува со кафето, а има и совршена текстура, без разлика дали пиете кафе со или без млеко.

Втората опција е класично ирско кафе. Има малку состојќи. Виски и една лажичка шеќер (во оригиналните рецепти кафеав, но кому му е грижа?) додадете го го во кафето и мешајте додека не се стопи целосно. Ставете шлаг крем на врвот. И покрај тоа што сте дома и не мора премногу да се грижите за декорацијата, можете да направите што сакате.

Третата опција, која можеби не толку добро позната како првите две, е: ликер од вишна и чоколаден сируп. Ако верувате во нас – ова победува.

Сè што ви треба е шолја за кафе, ликер од цреша (по можност посладок ликер) и лажица чоколаден сируп. Кафето супер одговара со чоколадото, чоколадото има посилен вкус, а кафето повеќе нема никаква горчина. Можете исто така да додадете шлаг, но не е потребно. Или сладолед, но тогаш веќе влегуваме во посебна територија каде што се мешаат кафето, пијалокот и десертите, што не е фер игра за сите други пијалоци во светот.