Зошто ајварот не ви излезе добро?! Десет големи грешки што многумина ги прават!

23 септември, 2020
ајвар наслов

Ајварот е незаменлив дел од зимата и омилен во многу домови. Зошто ајварот не ви излезе добро? Десет големи грешки што многумина ги прават! Погледнете за што станува збор!

На некои им одговара лут, на некои благ, на некои со модри патлиџани, но сигурно сите гурмани не можат да му одолеат на ајварот.

Сепак, за време на подготовката, многу домаќинки прават одредени грешки што му го расипуваат вкусот на ајварот.

Погрешна математика

За добар ајвар, но и за остатокот од зимницата, добрите намирници се клучни, но и точната бројка. Кога станува збор за зеленчук, ако не го правите само од пиперки, килограм модар патлиџан треба да оди за три килограми пиперки.

Избирате слаби пиперки

Кога купувате пиперки, замолете го продавачот да ви ги исече пиперките за да бидете сигурни во дебелината на овој зеленчук, бидејќи квалитетот зависи од тоа.

Исто така, би било препорачливо да ги пробате. Добрата пиперка е зрела и дебела.

Не ги печете пиперките

Највкусниот ајвар има фина арома што не можете да ја добиете со пиперки од рерна. Најдобар избор е скара, а се препорачува оној на природно дрво или јаглен.

Печете премногу кратко

Пиперките и модрите патлиџани треба добро да се измијат и да се стават на скара со повремено вртење. Кога кожата почнува да се одделува, тогаш пиперката е печена. Не е доволно само да се затемни, но внимавајте да не загори.

Не ги цедите доволно пиперките

Ставете ги излупените пиперки во цедалка да се цедат преку ноќ, најмалку 12 часа.

Исто така и модриот патлиџан се лупи и се цеди. Ајварот ќе има подобар вкус, а времето за пржење ќе го намалите за половина.

Нестрпливо мешате

Мешањето е од суштинско значење за убав и кремаст ајвар затоа мешајте пополека со трпение.

Ги оставате семето

Многу домаќинки додаваат пеперони во ајварот, но ако не сакате луто, исчистете ги добро од семиња. Исто така и модрите патлиџани и пиперки треба да се чистат од семки.

Премногу сол

Солта се додава постепено, и за да пробате потребно е да се излади малку ајвар на чинија. Ако пробате топол ајвар, нема да го почувствувате вкусот.

Валкани рабови

За да ви трае зимницата подолго, не заборавајте прво да ги стерилизирате теглите. Но, со еден трик, нема да мора да се грижите. – Пред да ги затворите со капак, избришете ги рабовите на теглата со алкохолен оцет.

Постепено ладење

Затворете ги теглите со стерилизирани оригинални капаци и ставете ги во загреана рерна на 100 Целзиусови од еден час до еден час и половина. Исклучете ја рерната и оставете ја да се оладат во неа. Чувајте ги на темно и ладно место.