Зошто баш мене? Вистинската причина зошто некои луѓе се МАГНЕТИ за комарци!

8 јуни, 2020
komarci

Постојат одредени фактори врз основа на кои овие инсекти ги избираат своите жртви.Дали сте постојано нападнати од комарци? Еве ја причината за тоа. Еден од најопасните и најупорните инсекти, од кои сите се плашиме во текот на летото, се комарците.

Без оглед колку и да се обидат да се заштитат себеси, некои луѓе едноставно се повеќе подложни на напади против комарци од другите.

Постојат неколку објаснувања зошто некои луѓе повеќе ги напаѓаат овие инсекти:

Вашиот здив привлекува комарци

На комарците им помагаат разни сензорни информации кога одлучуваат кого да каснат.Јаглерод диоксидот што луѓето го издишуваат, заедно со хемикалиите од кожата, создаваат посебен „облак“, кој комарците можат да го мирисаат на околу 30 метри од една личност, вели Барт Кнолс, биолог кој студира комарци.

„Секое лице испушта повеќе од 300 хемикалии преку кожата, од кои околу 100 преку издишување“, вели Кнолс.

Иако комарците се „привлечени“ од нечиј здив, како што се приближуваат, тие се фокусираат на достапни делови од нечија кожа, а потоа го “означуваат” местото.

Вашиот мирис привлекува комарци

Важен факт, што е добро да се запамети, е дека комарците ги следат луѓето врз основа на мирисот на нивното тело. Истражувањата покажуваат дека нивните рецептори за препознавање на нечиј здив, што ги доведува до „жртвување“, функционираат и во смисла на мирисот на кожата на човекот.На некој начин, тоа објаснува зошто комарците ги привлекуваат  износените чорапи, облеката и постелнината, дури и кога нема присутен јаглерод диоксид.Исто така, зависи од видот на овие инсекти на кои специфични компоненти на кожата тие ќе реагираат. Комарците кои пренесуваат жолта треска и тигарските комарци реагираат на млечна киселина, додека малариските комарци реагираат на масните киселини.

Кнолс вели дека мирисот на нечија кожа влијае на многу фактори и зависи од: здравствената состојба, генетиката, диетата, pH вредноста на кожата, микрофлората…

„Микрофлората е претставена со микроорганизми кои живеат на нашата кожа. Тие создаваат специфичен мирис на кожата, така што можеме да кажеме дека, всушност, комарците ги привлекуваат бактериите што се наоѓаат на нашата кожа “, заклучува Кнолс.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi