Зошто не треба да носите контактни леќи за време на епидемија на корона вирус!

19 јули, 2020
леќи

Лицата со оштетен вид кои практикуваат да носат контактни леќи треба да размислат за својот избор додека трае епидемијата на корона вирус. Поточно, тие се изложени на поголем ризик да го внесат вирусот во организмот преку леќите, па така во моментов многу подобар избор се очила со диоптер.

Преку прстите, солзите или капките, ако се заразени, вирусот се пренесува преку окото, а луѓето кои носат леќи на тој начин несвесно почесто го допираат овој дел од лицето.

Носењето на очила ја намалува можноста за иритација на очите, а самите очила се бариера за несвесно допирање на очите.

Меѓутоа, ако немате очила и сè уште треба да носите леќи, обрнете посебно внимание на хигиената на рацете. Препорачливо е ноктите да бидат кратки и мора да го менувате пешкирот со кој ги бришете рацете пред да ги извадите и ставите леќите.

Исто така, обрнете внимание на темелно чистење на леќите пред секоја употреба, како упатството кое ви го даде вашиот очен доктор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi