Зошто ни трепери окото: Дали и кога има причина за загриженост?

4 декември, 2020
196055_shutterstock-245692879_ls

Се случува доста често

Треперењето на очните капаци е доста честа појава и обично не треба да се грижите.

Состојбата на привремено или долготрајно треперење на окото се нарекува миохемија на очните капаци и е резултат на ненамерно погрешно насочување на невроните кои ги стимулираат вашите мускули.

Постојат неколку вообичаени причини зошто очните капаци ни треперат:

Стрес

Вишок кофеин

Дехидратација

Замор

Замор на очите

Алкохол

Суво око

Проблеми со јадење

Алергии

Во ретки случаи, треперењето на окото може да биде знак на одредени нарушувања на мозокот и нервите, но потоа треперењето е придружено со други знаци и симптоми. Побарајте медицинска помош ако треперењето трае долго време (една до три недели), ако треперењето се појави во други делови на лицето, а очите се црвени, отечени или имаат исцедок.

Како да се запре треперењето на очите?

Очигледен одговор е да се решат потенцијалните причини за треперење на очите за да се види дали помага. Спијте повеќе, намалете го внесот на кофеин, направете се што можете за да го намалите стресот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi