Зошто пилингот е толку важен + најдобриот домашен рецепт за антицелулитен пилинг

22 јуни, 2020
TOP

Пилинг на кожата е еден од најдобрите методи со кои можете да ја одржите вашата кожа витална, здрава и долгорочна нежна во текот на долг временски период.

Дерматолозите и козметичарите докажаа во разни студии зошто пилингот на кожата е важен за нејзиното здравје, а со тоа и нејзиниот изглед.

Имено, тоа е многу едноставно: мртвите клетки на кожата кои се наоѓаат на неговиот прв површински слој се отстрануваат на овој начин, што го стимулира производството на колаген, а со тоа и помага на кожата да биде поцврста, да изгледа посвежа и генерално поубава, притоа да биде значително помека на допирот.

Пилингот е сè поважен ако сте еден од оние кои редовно или често користат млеко за нега на тело.

Млекото за тело се влијае подобро и кожата подобро ги апсорбира придобивките на производите за нега на кожата, доколку се нанесат по пилингот. Препаратот ќе навлезе во кожата подобро на овој начин, а не само да остане на нејзината површина.

Не е мудро да се користи пилинг секој ден, затоа што може да ја исуши кожата, да ја направи хиперсензитивна, па дури и да се иритира.

Најбезбедно е да се користи ексфолијација два до три пати неделно.

Ако вашата кожа е сува и чувствителна, тогаш само еднаш неделно.

Кафе пилинг против целулит

Клиничка студија спроведена пред неколку години докажа дека учесниците во студијата имаат значително намален целулит по 12 недели користење на производи кои содржат кофеин.

Кофеинот е сè уште една од најпопуларните состојки кај сите козметички производи кои помагаат во борбата против целулитот.

Состојки:

1 1/2 чаши мелена зрна кафе

2 лажици топла вода

1 лажица загреано кокосово масло

Подготовка:

Измешајте кафе и вода, измешајте добро додека не добиете компактна смеса, а потоа додадете масло од кокос. Додадете повеќе масло или кафе доколку е потребно за да ја направите масата покомпактна.