ЗОШТО СМРТНОСТА ОД КОВИД-19 ВО НЕКОИ ЗЕМЈИ Е ПОНИСКА? Оваа храна е „жив штит“ од продирање на вирусот во организмот!

19 октомври, 2020
jelo_1000x0

Француските научници заклучија дека во многу земји смртноста од Ковид 19 е помала поради специфичноста на нивните национални кујни

Истражувањата покажаа дека одредена храна, ако се јаде редовно, може да ја намали веројатноста за продирање на вирусот во организмот, како и неговите деструктивни ефекти. Француските научници дојдоа до заклучок дека во многу земји стапката на смртност од Ковид19  пониска заради специфичноста на нивните национални кујни. Истражувањата покажаа дека одредена храна, ако се јаде редовно, може да ја намали веројатноста за продирање на вирусот во организмот, како и неговите деструктивни ефекти.

Некои намирници имаат функција на природен штит од вируси. Овој факт го открија француски истражувачи кои се прашуваа зошто во некои земји стапката на пациенти и смртни случаи од ковид 19 се значително пониски од оние на нивните соседи.

На пример, стапката на смртност е висока во Иран, додека е значително пониска во соседните Турција и Туркменистан. Во Германија, бројот на пациенти и смртност е помал отколку кај најблиските соседи, а Јужна Кореја е лидер во овие индикатори во нејзиниот регион.

Група од 25 научници, предводени од професор по пулмологија на Универзитетот во Монпелје, д-р Џан Буск (тој е и поранешен претседател на Светскиот сојуз за борба против хронични респираторни заболувања, СЗО), посветени на идентификување на она што е заедничко за земјите со најмал број на пациенти. Земајќи ги земјите со најниска стапка на смртност во споредба со нивните соседи (Турција, Грција, Бугарија, Германија и Јужна Кореја), истражувачите откриле вообичаени елементи во исхраната во тие земји.

Жителите на Турција, Грција и Бугарија редовно пијат јогурт и кефир, кои се „жив штит“ против вирусот. Се разбира, до одредена мерка, ферментираните млечни производи се вклучени во исхраната на сите народи, но во овие земји ова се прави редовно, и независно и како дел од други јадења.

Неочекувано, заедничка ставка се појави во менито на Германија и Јужна Кореја. Се покажа дека и во двете земји, редовната диета вклучува храна што содржи кисела зелка, која, како кисело млеко, создава заштитна бариера за влегување на вирусот во организмот.

Според професорот Буске, малку внимание е посветено на регионалните разлики во исхраната, поради ширењето и сериозноста на вирусот. Додека од друга страна, промените во исхраната можат да бидат од голема корист.

„Откривме дека ферментирани млечни пијалоци и кисела зелка можат да ја намалат активноста на ензимот ACE2, кој коронавирусот го користи за да навлезе во клетките“, рече Буске.

„Јас сам ја сменив исхраната. „Сега јадам зелка три пати неделно и пијам кефир за појадок“, додаде тој.

Нутриционистката Роза Муталимова објаснува зошто кефирот и киселата зелка се толку корисни.

Овие производи се обединети со фактот дека се подготвуваат со ферментација, односно со вриење и закиселување. Ова е еден од најстарите начини на чување храна, кој беше откриен во време кога фрижидерите не постоеја. Во Европа, тие ја подготвуваа зелката како залиха со ферментација, со други зборови: ја влошија. И, исто така, павлака, урда (руско младо сирење) и сирење. Во Кореја, „кимчи“, кисел зеленчук со зачини во кој доминира зелката, се ферментира подолго време.

Постојат многу ферментирани производи, постојат некои видови во секоја национална кујна, но сите тие се подготвени на различни начини. Сите видови ги обединува присуството на квасец, што е коктел кој содржи добри бактерии, најчесто лактобацили. Ова се хранливи бактерии: за време на ферментацијата, тие се борат против опасните микроорганизми како што е ешерихија коли. Но, факт е дека за време на термичка обработка, живите бактерии умираат. На пример, во тестото подготвено со квасец, сепак ќе има бактерии, но не и печените производи за кои се користат. Така, живите бактерии со хранливи материи постојат само во такви ферментирани диететски елементи како млечни производи (јогурт, кефир и така натаму) и во кисела зелка.

Во Туркменистан се користи овчо и камилево млеко, од кое, како резултат на ферментација, се добиваат пијалоци за кои луѓето сметаат дека се „лековити“, па дури и „магични“.

Улогата на корисни бактерии во нашето тело е многу важна: во зависност од нивниот број, нашиот имунолошки систем реагира на патогени. Едноставно кажано: колку повеќе корисни бактерии имаме во цревата, толку сме поздрави.

Заклучоците на француските научници се потврдени и со фактот дека во Казахстан и Туркменистан, бројот на пациенти и смртни случаи од ковид 19 е многу помал отколку кај нивните соседи од Централна Азија. Факт е дека во овие две земји, од античко време, млечните производи кои биле подготвени со помош на млечна киселина, процесот на коагулација на млеко и алкохолна ферментација, кои се придружени со цедење, измолзување и сушење, заземаат важно место во културата на храната. Млечната трпеза на Туркменистан минува низ комплексна биохемиска и физичко-хемиска обработка и на крајот е многу поразновидна од онаа на нивните соседи во регионот: Узбекистан, Таџикистан, Киргистан, Иран и Авганистан. Во исто време, Туркменистан активно користи особено корисно овчо и камилово млеко, од кое, како резултат на ферментација, се добиваат пијалоци за кои луѓето сметаат дека се „лековити“, па дури и магични “.

Медицински пијалоци направени од млеко од камила прават и Казахстанци во југозападните региони на Казахстан, каде што се одгледуваат камили. Пијалокот го нарекуваат „шубат“. Во областите каде што не поминува ден без шубата, луѓето се разболуваат многу поретко и се опоравуваат многу побрзо.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum