Зошто жените „лажат“ за тоа како најлесно доживуваат оргазам и зошто дури 43 проценти од мажите живеат во заблуда?

9 ноември, 2020
секс наскив

Науката докажува дека мажите немаат идеја кога и колку често нивните партнерки доживуваат оргазам

Студија за оргазмот на новопечените парови, покажа дека дури 87 проценти од мажите, како што се очекуваше, а 49 проценти од жените редовно доживуваат оргазам.

Но, интересен е фактот дека дури 43 проценти од мажите не знаат колку често нивните жени доживуваат оргазам.

Истата студија наречена „Еднаквост на оргазмот: научни резултати и социјални последици“ од јануари годинава покажа дека помалку од 20 проценти од жените можат да доживеат оргазам само со стимулација на вагината.

Еден од заклучоците на ова истражување е, логично, дека сексуалното задоволство на жените е поврзано со фреквенцијата на оргазми што ги доживеале. Но, интересно е да се напомене дека сексуалното задоволство на мажите зависи и од фреквенцијата на оргазам кај жените. Затоа експертите ги советуваат паровите: посебно внимание треба да се посвети на женските оргазми затоа што тие носат поголемо сексуално задоволство кај обете страни.

Оваа тема честа во Лело, тоа шведски бренд за интимни играчки и други додатоци за секс, што направи пресек на најновите медицински истражувања поврзани со оргазмите.

Истражена е и мотивација за лажни оргазми и постојаноста на оргазмот кај млади и возрасни жени. Таканаречената теорија за само-перцепција сугерира дека жените знаат да лажираат оргазми со цел да ја активираат нивната внатрешна состојба на задоволство, а со тоа да ја зголемат веројатноста за вистински оргазам.

Но, се разбира има и други причини за глумење. Жените „лажат“ од страв да не ги повредуваат чувствата на партнерот, се обидуваат да го зголемат сопственото задоволство, не сакаат повеќе да имаат секс, да избегнат чувство на несигурност или да не се соочат со мислата дека нешто не е во ред со нив.


Според тоа истражување, приближно 25 проценти од жените секогаш доживуваат оргазам за време на сексуален однос, додека 30 проценти од жените изјавуваат дека никогаш не го доживеале. А 32 проценти од жените доживуваат оргазам преку орален секс.

Кога станува збор за главните пречки за женскиот оргазам, истражувањето објавено во Меѓународниот весник за репродуктивна биомедицина сугерира дека досега најчести физички проблеми се машки или женски, вагинална инфекција или недоволна хидратација на вагината.

Најчестите психолошки бариери вклучуваат недостаток на сексуално знаење, срам и недостаток на концентрација на самиот чин на секс поради товарот дома или домашно обврски и одговорности околу децата. Сексот и животот се узурпирани од налетот и расправиите, додека најчести пречки се нередовно работно време, недостаток на сон, недостаток на приватност и неможноста да се оддели детската спална соба од родителите и како последица на тоа немање мир во куќата.

Меѓународниот весник за напредни студии по сексологија, исто така, објави студија за аноргазмија во јуни оваа година. Ова нарушување во примарна смисла означува неможност да се доживее оргазам, додека секундарната аноргазмија се карактеризира како внатрешна состојба на незадоволство, одбивност и вознемиреност кон нечие тело, па дури и кон блискост со партнерот.

Некои причини за аноргазмија може да вклучуваат етничка религиозна природа, срам за самата идеја за секс, сексуална траума, повреда на карлицата или употреба на антидепресиви.

Заклучок? Оргазмот е важен. Ова го докажува и науката.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi