Бескраен океан: Најголемиот аквариум во светот во кој ќе запливаат 68 илјади животни

5 декември, 20210
62200882

SeaWorld Abu Dhabi, огромен воден парк во Обединетите Арапски Емирати, ќе ги отвори своите врати следната година на островот Јас и ќе им овозможи на посетителите да влезат во чудесниот простор од 183.000 квадратни метри посветен на животот во морињата и океаните.

Изградбата на најголемиот затворен аквариум во светот, кој полека но сигурно привршува, веќе привлекува голем интерес. Во аквариумот од 25 милиони литри ќе бидат сместени 68.000 ајкули, вклучувајќи ајкули, широк спектар на риби и морски желки, кои може да се гледаат преку прозорец висок 20 метри на неколку нивоа.

Темата на аквариумот е „бескрајниот океан“, а идејата е да се симулираат природни живеалишта на различни видови, кои ќе живеат подеднакво хармонично како во дивината. Меѓу најавените атракции се и интерактивни изложби кои ќе ги одведат посетителите на патување од северниот до јужниот пол, а за пофалба е и проектот Yas Island SeaWorld Research and Rescue Centre.

Истражувачкиот центар ќе се занимава со проучување на морето, грижа за животната средина и спасување на загрозени растителни и животински видови. Научниците своето знаење ќе го пренесат на посетителите, а ќе се организираат и еколошки акции за подигање на глобалната свест за зачувување на сината планета.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris