Доколку не е созреано на природен начин МОЖЕ ДА БИДЕ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Обрнете внимание на ова овошје кога го купувате!

2 декември, 20210
6168_nar_f (1)

Зајакнувањето на имунитетот преку исхрана е важно не само за време на пандемија, туку и во време кога започнуваат сезонските инфекции и се трудиме да го заштитиме организмот од воспалителни процеси и болести.

Веќе ви кажавме кои намирници го слабеат имунолошкиот систем, како и зошто не вреди да се пие лимонада, а сега ви откриваме како дури и овошјето и зеленчукот, составен дел од здравата исхрана, можат да го ослабат имунитетот.

Внимавајте кога купувате овошје и зеленчук, бидејќи како што велат нутриционистите, само она што е сезонско и блиску до климата во која живеете ќе има вистински благотворно влијание врз организмот.

А овошјето кое е вештачки зрело може да го оштети имунолошкиот систем, истото важи и за зеленчукот!

Што е проблемот?

Ако купите јагоди, да речеме, во декември, се разбира, тие не созреале на сонце, природно. Ќе знаете по нивниот вкус. Истото важи и за сите вонсезонски овошја или зеленчуци што ги купувате затоа што го сакате вкусот или ви треба за некој посебен рецепт. И со тоа правите голема штета, дури и кога се работи за јаболка кои се сметаат за најздрави!

Вештачкото, забрзано созревање обично е производ на пестициди и други хемикалии кои не ги сакате во вашиот систем.

За тие овошја или зеленчуци да бидат „зрели“, очекуваните бои и мириси, се џвакаат со хемикалии кои им овозможиле да созреат, а потоа не се расипуваат додека добавувачот не ги достави до продавница.

Но, да се вратиме чекор назад пред таа храна да дојде до вас. Ако се бере пред да созрее, може да содржи лектин за да се складира и транспортира. Природно се отстранува од растението за време на процесот на зреење, но ќе остане во овошјето и зеленчукот собрани порано и во никој случај не е добро за имунитетот.

Лактинот негативно влијае на добрите бактерии кои живеат во нашиот дигестивен систем и е важен дел од имунитетот.

Доколку го нарушите микробиомот, целиот „свет“ на бактерии кои живеат во нашето тело, знајте дека последиците можат да бидат сериозни – потребни се и до две години за да се врати во првобитната состојба!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris