Забранет влез: Туристите не се добредојдени во повеќе од 20% од светските дестинации

28 ноември, 20210
Screenshot_15

Новите видови на коронавирусот ги „одржуваат“ ограничувањата за патување во сите региони во Светот, со ограничувања сè уште е 98 отсто од сите дестинации во Светот, а секоја петта сè уште има целосно затворени граници, според новото издание на Светската туристичка организација на ограничување на патувањата.

 

Светската туристичка организација предупредува дека новите бранови на пандемијата негативно се одразуваат на обновувањето на меѓународниот туризам, што го потврдува и фактот што во моментов 46 дестинации или 21 процент од сите во Светот имаат целосно затворени граници за туристите, од кои 26 се од крајот на април 2020 година.

 

Околу 55 или 25 проценти од сите светски дестинации во моментов имаат делумно затворени граници за меѓународните туристи, додека 112 или 52 проценти од меѓународните туристи бараат од нив да направат ПЦР или антиген тест по пристигнувањето.

 

Извештајот покажува и како се отвораат дестинациите за вакцинирани меѓународни туристи – 85 дестинации или 39 проценти од сите во Светот ги олесниле ограничувањата за целосно вакцинирани меѓународни туристи, додека 20 или 9 проценти од нив бараат задолжителна вакцинација за туристите.

 

Сите ограничувања за меѓународните туристи беа укинати од само четири дестинации – Колумбија, Костарика, Доминиканска Република и Мексико.

 

Азија и Пацификот сè уште се најограничениот регион во светот со 65 проценти целосно затворени дестинации за меѓународен туризам, додека Европа е најотворен регион во светот со само 7 проценти од целосно затворени дестинации, проследено со Африка со 9 проценти и Америка со 10 проценти и Блискиот Исток со 15 проценти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris