Заслужни за денешната Европа: Напуштени „камења“ на плажа кои потсетуваат на спектакуларен настан

18 ноември, 20210
62188846

Можеби Arromanches-les-Bains на северот на Франција не звучи како позната туристичка дестинација, но не само што туристите ја обожаваат, туку ова место одигра важна улога во тоа како изгледа и живее Европа денес.

На почетокот не изгледа многу поразлично од другите плажи во областа, но кога морето се повлекува, зад себе остава впечатливи и необични бетонски градби во песокот и водата.

Тие не потсетуваат дека токму на овие простори се случи најголемата поморска инвазија во историјата. Тоа беше сојузничкото слетување во Нормандија за време на Втората светска војна – исто така познат како Ден Д, во јуни 1944 година.

Малиот Arromanches беше важен бидејќи во него беа сместени привремени и „преносни“ пристаништа изградени од Британците. Преку нив се транспортираа тони воена опрема, оружје, возила, тенкови, храна и други потреби.

За да се истовари сиот тој товар на плажата, требаше да се изгради пристаниште. Но, бидејќи Хитлер веќе го блокираше пристапот до сите важни пристаништа и подигна одбранбен ѕид, вредеше да се импровизира.

Така, Британците го осмислија концептот на вештачко, „пловечко“ пристаниште (т.н. Mulberry port). Тоа беше серија пловечки брановидни бранови и столбови кои се протегаа кон морето. Дури и архитектите на Хитлер беа воодушевени од вештината и брзината со која се појавија овие пристаништа.

Денес многу од нив се оштетени и не постојат, но покрај плажите на Нормандија, а особено во Ароманш-ле-Бен, може да се видат остатоци од т.е. камења кои помогнаа да се сврти историјата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris