Здрав доручек кој се спрема за 15 минути: Плескавици со авокадо и банана ќе ги обземат вашите сетила

30 ноември, 20210
331576_avokadoshutterstock-785296315_ff

Авокадото е богато со хранливи материи, а најмногу содржи фолна киселина, калиум, витамини Ц, К, Б5 и Б5. Поради сето тоа идеален е за луѓе кои имаат проблеми со срцето, а познато е и антиканцерогеното дејство на авокадото.

Состојки:

1 авокадо
1 банана
1 јајце
2 лажици брашно
половина лажичка сол
малку бадемово млеко

Подготовка:

Прво ставете го авокадото во сад и убаво изгмечете го. Потоа додадете ја бананата и изматете го јајцето и повторно измесете и сè убаво измешајте.

Потоа додадете го брашното, но да не се формираат грутчиња, а потоа додадете ја солта.

На крај додадете малку бадемово млеко и сè убаво измешајте.

Смесата треба да се пржи на маслиново масло од двете страни, додека не поруменат „бургерите“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris