Каде и да одите, сите знаат што ЗНАЧИ: Како настанало НАМИГНУВАЊЕТО и зошто го правиме ова!?

4 декември, 20210
6264_pexels-yuliya-shabliy-388517_f

Дали некогаш сте се запрашале зошто намигнуваме и кога сме научиле да го правиме тоа

Верувале или не, но ретко кој се прашува како и кога настанале некои општоприфатени однесувања ширум светот и кое е нивното првобитно значење? Се разбира, првото нешто на тапетот беше намигнување!

Оној што намигнува му сигнализира на другиот дека наскоро ќе сподели некое тајно знаење со него. Не е очигледно зошто и што е, но намигнувањето е знак дека веднаш ја доведуваме во прашање реалноста. Ова е повик за будење. Ако застанете малку и размислите, станува прилично чудно, пишува „Индекс.хр“.

Намигнувањето всушност е поврзано со приказната за едноокиот Один од нордиската митологија. Один е моќен и мудар татко на скандинавската религија – богот на мудроста и лекувањето.

Според една приказна, на едно од неговите патувања во потрага по начин да го прошири своето знаење и свест, Один дошол до изворот каде што расте дрвото Игдрасил. Се знаело дека кој и да се напие вода од овој извор ќе ги научи сите тајни и ќе стане најмудриот на светот.

Овој извор го чувал Мимир, советник на боговите и најмудрата фигура на скандинавската религија. Один побарал малку вода. Мистичното суштество точно знаело што бара Один и не сакало да му олесни: побарал од Один да му го жртвува окото. Додека Один барал апсолутна мудрост, Мимир мислел дека тоа е фер цена. Один не размислувал, туку веднаш го фрлил окото на изворот, а Мимир му дозволил да се напие од водата и да го научи сето знаење на овој свет.

Во многу визуелни слики и поради фактот што има едно око, Один изгледа како да „намигнува“. Ова е приказната за тоа од каде доаѓа ова општоприфатено однесување и кога намигнуваме и на тој начин некому му даваме до знаење дека имаме тајна за некого, всушност и оддаваме почит на жртвата на Один.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris