КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: Барбадос денес станува република

30 ноември, 20210
Screenshot_3

Барбадос, островска држава во Карипското Море, денеска официјално стана република, што значи дека британската кралица Елизабета Втора повеќе ја нема титулата шеф на таа држава.

 

На церемонијата на прогласување, на која присуствуваше и принцот Чарлс, беше симнато знамето на британската монархија, додека генералната гувернерка Сандра Мејсон положи заклетва како прва претседателка на Барбадос.

 

Барбадос во средината на септември минатата година објави дека има намера да стане република до 30 ноември 2021 година, на 55-годишнината од независноста. Островот со 287.000 жители е под британска власт од 17 век. Познат е по прекрасните плажи и рум и како родно место на пејачката Ријана. Премиерката Миа Мотли за време на церемонијата ја прогласи Ријана за нацонален херој. Барбадос останува република во рамки на Комонвелтот, група од 54 држави.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris