НАЈЕВТИНИОТ НАЧИН ДА ЈА ИЗБЕЛИТЕ ДОЛНАТА ОБЛЕКА: Не ви треба избелувач, трикот е во КЕСА, а еве како да ја искористите!

3 декември, 20210
gace

Како да ја вратите белината на алишта? Едноставен домашен трик кој ќе ве воодушеви!

Ако веќе сте на прагот да ги фрлите белите маици кои „пожолтеле“ и „посивиле“, прво пробајте го овој евтин трик. Резултатите ќе ве изненадат, но треба да направите една работа пред да ги „засукате ракавите“ – исперете ја облеката.

За избелување на чорапите, маиците и другите алишта ќе ви треба квалитетен сапун. Затоа, истурете топла вода во мијалникот или леген, намокрете ја облеката, тријте со сапун за добро да се запени. Потоа земете пластична кеса и ставете ја облеката во неа. Добро врзете, па ставете во микробранова печка.

Јачината прилагодете ја до максимум, а кесата со облека не треба да ја загревате повеќе од две минути, бидејќи постои можност пластиката да се стопи. Уверете се дека алиштата се рамномерно загреани насекаде. Ако дамките не исчезнат по две минути, можете повторно да ја вклучите микробрановата, една или две минути.

Потоа, истурете топла вода во леген или мијалник, додадете сода бикарбона (лажица по литар). Извадете ја облеката од микробрановата печка и натопете ја во сода бикарбоната. Оставете да делува неколку часа, а потоа измијте се во машина. Облеката ќе биде светло бела, како кога сте ја купиле!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris