Нека ви замириса домот на најубавото благо: Вкусна пита со јаболки за секој ден!

20 ноември, 20210
680_priscilla-du-preez-hg1pjiqhxzs-unsplash_f

Направете вкусна штрудла од јаболка.

Состојки:

пакување лиснато тесто
четири кисели јаболка
200 гр шеќер
150 гр суво грозје
јајце
60 мл млеко
шеќер во прав за посипување

Подготовка:

Одмрзнете го лиснатото тесто. Јаболкото излупете го и исечкајте го на коцки, додадете шеќер и суво грозје и оставете го да отстои малку.

Намачкајте го лиснатото тесто, а потоа намачкајте ја смесата со јаболката по целата должина. Свиткајте ги рабовите така што ќе формирате форма на штрудла. Јајцето и млекото изматете ги, па премачкајте ја штрудлата.

Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 40 минути или додека не порумени. Оставете ја штрудлата малку да се излади, исечете ја и посипете со шеќер во прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris