Обрнете внимание! Скриените шеќери можат да предизвикаат зависност

30 ноември, 20210
image_2021-11-30_121753

Според истражувањата, храната која предизвикува најголема зависност е пицата, поради големиот број на скриени шеќери кои се наоѓаат само во едно парче. Заедно со пицата има и чипс, бисквити и сладолед.

Шеќерот е насекаде

Шеќерот предизвикува наплив на допамин, што веднаш прави да се чувствуваме одлично. Сепак, ова чувство не трае долго, па мозокот бара повеќе, а со текот на времето ќе бара повеќе за да го постигне тоа чувство на еуфорија. За жал, не треба многу труд за да се задоволи оваа зависност бидејќи шеќерот е буквално насекаде.

Овесната каша, јогуртот и протеинските барови, на пример, се познати како здрава храна, но тие всушност можат да ја зголемат вашата зависност од слатки.

Намалете го внесот на шеќер

Не само што ќе станете зависни од прекумерно консумирање шеќер – може да развиете дијабетес, срцеви заболувања и акни. Ќе ја намалите желбата за слатки кога водата е вашиот главен пијалок. Јадете „вистинска храна“ наместо спакувани грицки, вежбајте и секако спијте доволно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris