Овие две намирници имаат повеќе витамин Ц од лимоните: Тие се вистинска ризница на здравје!

1 декември, 20210
image_2021-12-01_101704

Ќе признаете дека кога некој ќе каже витамин Ц, веднаш помислувате на цитрусни овошја како портокали, лимони, грејпфрут…

А вистината е – ова овошје е богато со витамин Ц.

Сепак, овој важен витамин се крие и во некои други намирници во многу поголеми количини отколку што би очекувале, а два се во првите редови:

1. Дуња

Плодот на дуњата е богат со витамини и минерали. Содржи витамин Ц во големи количини, дури и повеќе отколку што може да се најде во лимоните и портокалите.

Содржи и витамини Б1, Б2, ниацин, каротин, калциум, магнезиум, калиум, бакар, натриум, цинк, железо, манган, натриум, хлор и сулфур.

Покрај тоа, содржи протеини, диетални влакна и јаглехидрати.

Ова овошје е исклучително здраво и е вистински благодет за организмот, затоа треба да го искористиме времето додека е достапно да го консумираме во доволни количини.

2. Пиперка

Колку е позрела пиперката, толку е повисоко нивото на витамини и минерали. Пиперките содржат четири пати повеќе витамин Ц од портокалите и повеќе од 30 хранливи материи од групата на каротеноиди.

Пиперката е одличен извор на витамини А, Ц и Б6. Тој е добар извор на фолна киселина, диетални влакна, витамин Б2, пантотенска киселина, ниацин и калиум, витамин К, манган, витамин Б и магнезиум.

Најздраво е ако ја јадеме свеж, иако е корисна и во форма на зимски салати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris