ОТКРИВАМЕ! Трикови за нега на најсложените и најубави растенија – БОЖИЌНИ ЅВЕЗДИ

26 ноември, 20210
7eb402ecde971d4239b6e60e2834d74cb24bb80e

Грижата за ова растение изгледа како невозможна мисија.

Зимскиот период не може да се замисли без божиќните ѕвезди, украсно растение кое ги краси домовите, но во исто време е краткотрајно во полн цут, по што наеднаш почнуваат да му паѓаат цветовите и лисјата. Сепак, тоа не мора да биде случај ако знаете неколку трикови за нега на ова растение.

На ова растение му треба температура во опсег од 18 до 21 степен за правилен развој. Температурата никако не смее да падне под 12 степени, бидејќи ќе ги изгуби лисјата. Затоа, треба да избегнувате купување во маркетите, каде што температурата, особено во зима, е значително пониска. Внимавајте и на заштитата на цветот при транспортот, дури и краткотрајното ладење може да му наштети.

Листовите се многу нежни, затоа внимавајте да не ги оштетите. Кога растението е дома, најдобро е да го ставите на светло место со добра сончева светлина и влага. Запомнете ја температурата, не смее да биде повисока од 21 до 22 степени, во спротивно листовите ќе пожолтат и ќе паднат.

Билката сака влажна почва, па затоа не можеме да дозволиме да се исуши премногу. Најдобро е да се прелива вода во саксијата, растението ќе „зема“ вода колку што му треба.

Нега до следната зима

Ако сакаме да го чуваме ова растение за следната зима, по цветањето, исечете ги ластарите на неколку сантиметри. По некое време ќе се појават нови зелени листови. При интензивен раст ги полеваме редовно. Во летниот период, најдобро е да ја ставите билката во малку засенчен агол на балконот или градината и да продолжите со наводнување за да се обезбеди влажна почва. За тоа време листовите ќе бидат постојано зелени. Кога температурата ќе падне надвор на есен, го внесуваме растението во куќата. Потребни се помалку од 10 часа дневна светлина за листовите повторно да поцрвенат. Мора да бидете внимателни, бидејќи дури и вештачката светлина во просторијата или улична светилка може да го наруши овој циклус. Ако сме трпеливи и упорни, ѕвездата ќе биде црвена и долго ќе ни го краси домот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris