Палачинки кои не дебелеат: додадете само ЕДНА состојка и уживајте во омилениот десерт (РЕЦЕПТ)

27 ноември, 20210
Screenshot_2

Еве како тие се разликуваат од „обичните“

Ако обожавате да јадете палачинки, но се плашите дека преку нив ќе внесете премногу калории, ова е вистинскиот рецепт за вас.

 

Овие палачинки се направени од брашно од хељда за кое е познато дека е многу поздраво од пченицата.

 

Погодни се и за луѓе кои се алергични на глутен.

 

СОСТОЈКИ:

 

  • 1 чаша брашно од хељда
  • 1 шолја интегрално брашно
  • 3 чаши млеко
  • 1 чаша кисела вода
  • сол, шеќер
  • прашок за пециво
  • 2 лажици масло

 

ПОДГОТОВКА:

 

Јајцата се матат со шеќерот и солта. Додадете брашно и млеко наизменично, киселата вода и кога ќе промешате оставете во фрижидер половина час. Пред печење додадете прашок за пециво и масло, па промешајте.

 

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris