ПЛЕСКАВИЦИ ОД ТИКВИЧКИ И ПИЛЕШКО: Гурманска, а ефтина вечера!

6 декември, 20210
504091_x5-pljeke-157459115_f

Послужете ги плескавиците од тиквички и пилешкo со зелена салата и јогурт или кисело млеко… Уживајте!

Состојки:

200 гр тиквички
500 гр мелено пилешко (или мисирка)
четвртина шолја презла
чешне лук
две лажици рендан црвен кромид
малку масло
сол, бибер

Подготовка:

Тиквичките изрендајте ги, посолете ги, оставете ги да отстојат 20 минути, па добро исцедете ги од вишокот вода. Се ставаат во сад, се додава меленото пилешко или мисирка, издробениот лук, ренданиот црвен кромид, презла, солта и биберот и сето убаво се меша. Од добиената смеса формирајте плескавици и печете ги на скара или во тавче со малку масло додека не добијат убава боја од двете страни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris