Работи што треба да избегнувате да ги правите пред патување со авион

15 декември, 20210
Screenshot_4

Летањето, како и секое патување, може да биде навистина стресно. Без разлика што однапред сте спакувале сè и сигурно сте провериле по сто пати, стресот е речиси неизбежен.

 

Но, за следното патувањето да ви биде полесно, погледнете ги нештата што не би требало да ги направите пред да го фатите авионот.

 

Ги ставате документите во мали чанти

Можеби сметате дека кога ќе ги распоредите документите во мали чанти, ќе ви бидат подостапни. Но колку повеќе чанти носите, толку повеќе ќе имате за внимавање. Пасошот, личната ката и другите документи ставете ги во поголема чанта, а на повеќе места ставете мала количина пари.

 

Не наоѓате превоз до аеродромот навреме

Доколку користите јавен превоз за да стигнете до аеродромот, никако не заборавајте да го проверите возниот ред. Ноќните линии често се откажуваат, а во некои градови не ни постојат. Во некои градови, пак, има експресни возови кои се постојано активни. Добро информирајте се за да заштедите пари на такси.

 

Не си го организирате времето

Како непишано правило е да стигнете на аеродромот 2 до 3 часа пред полетувањето. Можеби понекогаш ќе треба да чекате повеќе, но тоа е подобро отколку да брзате и да бидете под стрес. Сепак, доколку билетите ви се веќе чекирани, доволно е да отидете и околу еден и пол час пред летот.

 

Не ги чекирате билетите онлајн

Денес речиси секоја авиокомпанија ја нуди оваа опција – поедноставна е за вас, а и е поевтина за нив. Покрај тоа, некои компании можат да ви наплатат повеќе доколку ја чекирате картата на аеродромот наместо онлајн.

 

Преноќувате на аеродромот

Повеќето аеродроми не се опремени за да преноќувате во нив. Доколку немате време да одморите, наредниот ден ќе се чувствувате ужасно и нема да уживате во одморот. Доколку мора да останете преку ноќ, побарајте каде можете да преноќите во близина на аеродромот.

 

Плаќате за вишок багаж

Мерете го багажот уште пред да тргнете кон аеродромот. Сигурно не сакате да ви излезе дополнителен трошок, или да се распакувате на самиот аеродром.

 

Го обвиткувате куферот

Некои луѓе имаат навика да го обвиткуваат куферот со најлон или што било, мислејќи дека така е побезбеден. Но што доколку сфатите дека внатре имате нешто што ви треба? Подобро е да купите куфер со лозинка.

 

Застанувате во првите редици за проверка

Поради некоја причина, првите две редици за безбедносна проверка се најполни. Па, секогаш обидете се да отидете подалеку.

 

Заборавате на правилото за течностите

Секогаш проверувајте ги правилата за течности на авиокомпанијата. Внимавајте да не понесете нешто со себе во рачниот багаж. Воглавно можете да носете течности со вкупна маса од 1 литар, кои ќе бидат распоредени во помали садови. Исто така треба да се наоѓаат во транспарентна торба. Најчесто ова важи и за козметичките продукти.

 

Се релаксирате после безбедносната проверка

Сигурно, како и повеќето, штом ќе ја поминете безбедносната проверка сакате да одите во фри-шоп продавниците. Но подобро е најпрво да најдете од каде треба да влезете во авионот, да проверите дали сè е во ред, па дури и неколку пати – понекогаш времето за качување во авионот може да се промени во последен момент.

 

Пробувате нова храна пред летот

Доколку сте во странство, нормално е да сакате да ја пробате тамошна храна. Но избегнувајте го ова по секоја цена пред да полетувате. Никогаш не знаете како ќе реагира вашиот стомак на новата храна, па понекогаш можете да си направите вистински проблем.

 

Паничите

Што и да се случи, паничењето само ќе ја влоши ситуацијата. Доколку ви е откажан летот, доколу се изгубите вие или некој документ, или предмет, најдобро е да побарате помош од вработените на аеродромот. Тие ќе ви кажат што да правите следно, па нема потреба од паничење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris