РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Ќофтиња и шпагети! (РЕЦЕПТ)

19 ноември, 20210
Screenshot_2

Петокот е голема најава за викенд, па затоа денес подготвуваме „храна за утеха“

 

СОСТОЈКИ:

 

 • 300 гр мелено месо
 • 50 гр рендан кашкавал
 • 1 јајце
 • 1 лажица презла
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка пиперка

За сосот:

 • 1 кромид
 • 2 лажици брашно
 • 500 мл домати
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка пиперка

 

ПОДГОТОВКА:

За ќофтиња соединете ги меленото месо, ренданиот кашкавал, јајцето, презлата, солта, биберот и оставете го во фрижидер. Потоа обликувајте ги ќофтињата и пропржете ги на загреано масло. Испржените ќофтиња извадете ги во чинија.

 

На малку масло пропржете го ситно сечканиот кромид. Додадете брашно, кратко пропржете, па додадете ги доматите. Зачинете и кога ќе зоврие додадете ги ќофтињата, па динстајте неколку минути со постојано мешање.

 

Сварете ги шпагетите во солена вода. Процедете и соединете со сосот. По желба изрендајте го кашкавалот пред послужување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris