Сакате да го искречите вашиот дом? Овие бои за ѕидови се најдобриот избор бидејќи ве прават посреќни!

21 ноември, 20210
579434_shutterstock-1820202074_f

Предвидувањата велат дека бледо зелената боја ќе биде хит во 2022 година, познато е и дека црвената кујна може да ја намали вредноста на имотот кога сакаме да го продадеме, а знаеме дека сината е најдобриот избор за спа искуство во бањата. Но, кои бои во домот не прават најсреќни? Затоа што чувството на среќа е она кон што сите се стремиме во нашите четири ѕида.

Модси, компанија за дизајн на ентериер од Сан Франциско, анкетирала повеќе од 1.500 луѓе и открила дека виолетова и жолта се едни од најмалку популарните бои за декорација на домот, но оние кои сепак ги вградиле во нивните четири ѕида се прогласиле за најсреќни. За чувство на среќа, жолтата и виолетова не треба да се комбинираат, но нема сомнеж дека двете бои одлично се комбинираат и дека вреди да се обидете да ги комбинирате.

Purple living room ideas – easy to live with lilac, mauve and plum

Освен што жолтата се поврзува со чувството на позитивност и среќа, некои други фактори влијаат и на тоа дека виолетовата и жолтата се боите кои не прават најсреќни. Според истражувањето, луѓето кои ги обоиле ѕидовите на собата со која било од овие две бои се чувствувале безбедно во своите домови (98 отсто од оние кои избрале виолетова и 87 отсто од оние кои избрале жолта) и чувствувале дека имаат контрола врз просторот во што живееле.

Ваквите одговори сугерираат дека помалку се работи за чувството како што се чувствуваат поради бојата, отколку фактот дека се чувствуваат доволно самоуверени и удобно во својот простор за да можат да „дозволат“ смел избор за бојата на ѕидовите што ги одразуваат нивните чувства. – дури и кога тој избор не е популарен.

The Top 45 Aesthetic Room Ideas

Жолтата може да биде многу добар избор и за бојата на кујната, тврдат експертите и додаваат дека најдобар избор ќе биде нијанса со сиви подтонови што е малку потемна и добро функционира со разни видови на завршетоци. Во другите простории во домот, потемните нијанси на жолта, како сенфот, ќе бидат одлична опција. Што се однесува до виолетовата, потемните нијанси како бојата на сливата можат да создадат топол, атрактивен амбиент, додека бојата на модар патлиџан со сиви подтонови ќе му даде на просторот порелаксирана атмосфера.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris