САМО ВАКОВ НАЧИН НА СПИЕЊЕ ГО ЧИСТИ МОЗОКОТ ОД ТОКСИНИ: Обрнете внимание!

7 декември, 20210
218155_shutterstock-329275235_ls

Истражувачите од Универзитетот Стони Брук во својата нова научна работа тврдат дека најкорисен начин за спиење е лежењето на страна. Во таа положба, мозокот најефикасно се чисти од токсините, велат научниците. Ова, пак, помага да се намали ризикот од развој на Алцхајмерова и Паркинсонова болест, како и неколку други невролошки заболувања.

Како положбата на спиење влијае на здравјето

За време на експериментите, научниците ги принудувале глувците да спијат и ги заспивале на грб, стомак или колкови. Научниците од Универзитетот во Рочестер користеле флуоресцентна микроскопија и трeјсери за да ги потврдат скеновите со МР и да го проценат ефектот на положбата на спиење врз отстранувањето на амилоидните супстанции од мозокот.

Двете групи научници утврдиле дека спиењето на страна е најефикасно, па истражувачите заклучиле дека одморот и чистењето на мозокот не влијаат само на квалитетот и времетраењето на спиењето, туку и на положбата за време на одмор.

„Интересно е што повеќето луѓе и животни, дури и во дивината, ја претпочитаат оваа позиција“, вели Мајкен Недергард, истражувач од Универзитетот во Рочестер.

„Многу видови на деменција се поврзани со нарушувања на спиењето, вклучително и отежнато заспивање и несоница“, додава истражувачот. „Таквите нарушувања може да го забрзаат губењето на меморијата кај Алцхајмеровата болест“.

Истражувачкиот тим во иднина планира да спроведе слично истражување со учество на луѓе со цел конечно да ги потврдат своите наоди и да дадат препораки за најоптималните позиции за ноќен одмор.

ПОЗИЦИЈА КОЈА ЕКСТРЕМНО НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗА СПИЕЊЕ:

Возрасен човек не треба да спие на стомак. Кога спиеме на стомак, енергично вртејќи ги главите налево или надесно, се нарушува снабдувањето со крв во вертебралните артерии и ни се заканува мозочен удар.

Сонот кај болен грб

Препораки: Многу е удобно да спиете на страна, со свиткани нозе во коленото. Во овој случај, раката на која ќе спиете ставете ја под перницата, а другата можете да ја ставите на торзото или на креветот.

Правилен сон: процес на чистење на мозокот од токсини

Оваа поза е погодна за повеќето луѓе со болки во грбот. Во овој случај, подобро е да лежите на болната страна – во овој случај, интервертебралните шуплини се зголемуваат, а корените на ‘рбетните нерви не се толку силно компресирани (иритирани).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris