Скриени ќошиња: Напуштениот филмски сет на кој се снимани Мумија, Игра на Тронови и Лоренс од Арабија…

7 декември, 20210
62202657

Мароко е дефинитивно локација која е благодарна за фотографиите. Секоја зграда, агол од чаршијата или видиковец обезбедува совршена „позадина“ и живи бои. Но, дали знаевте дека во Мароко можете да имате и свој филмски сет каде никој нема да ве вознемирува?

Ќе го најдете на планините Атлас, недалеку од популарното место Уарзазате (две муви со еден удар!). Токму тука, во пустински град, е снимен дел од филмот Лоренс од Арабија.

Откако режисерот Дејвид Лин ја откри оваа совршена локација во 1960-тите, веста се прошири низ режисерските маргини и сите навалија. Така, тука беа снимени делови од Мумијата, Гладијаторот, Падот на црниот јастреб, Принцот од Персија, па дури и делови од Игра на тронови и Законот на браќата.

Што ги привлече толку многу? Кога ќе дојдете овде, се чувствува во воздухот: егзотичен амбиент и прекрасна пустош создаваат впечаток дека сте на крајот на светот, а објектите се веќе скриени зад аголот. Неколку кафулиња, хотели, продавници, куќи на локални луѓе кои се – патем – одлични домаќини…

Амбиентот на Блискиот Исток, без хаосот на Блискиот Исток. Тоа е она што се бара. Самиот тим на National Geographic го „позајми“ Мароко како позадина за серијата за Исус, а целата област го доби прекарот „Пустински Холивуд“.

Но, не доаѓајте, фотографирајте и заминувајте без да го посетите Уарзазате и блискиот штитеник на УНЕСКО, утврденото село Аит Бенхаду, кое исто така „глуми“ во многу филмови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris