Совршен избор за вечерни дружења со семејството: Рецепт за највкусната пита со дуња

22 ноември, 20210
331261_profimedia0306366530_ff (1)

Дуњата содржи малку калории, сол и масти, но многу влакна и витамин Ц. Затоа е одличен избор за секој кој сака да ја регулира својата телесна тежина. Тие можат да помогнат во лекувањето на чир на желудникот, дијареа и дигестивни проблеми, па затоа ви пренесуваме неодолив рецепт за домашна пита со дуња и ореви.

Состојки:

Кори за пита
килограм домашни рендани дуњи
5 лажици гриз
4 лажици шеќер
400 гр сечкани ореви
2 лимони
200 мл масло
Цејлонски цимет

Подготовка:

Во тавче наредете 2 кори една спроти друга, посипете со масло. Потоа на дното ставете 3 кори, а секоја попрскајте ја и со масло. Над неа се става дел од филот од дуња и гриз, шеќер, ореви и сок од лимон. На ист начин наредете ги корите додека не завршите со корите и филот. Питата се пече 20 минути на 200 степени, а кога ќе се олади посипете со цејлонски цимет, малку мелени ореви и шеќер во прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris