Чудесна Фиренца! Места кои мора да ги посетите во најубавиот град на чизмата

27 ноември, 20210
62197404-firenca

За многумина тој е најубавиот италијански град, а ако нешто е најубаво во Италија, веднаш се натпреварува за најубав на светот. Волшебната Фиренца е едно од најпопуларните места на Чизмата, но иако секогаш е полна со туристи, некои работи во неа едноставно е невозможно да не се посетат, а ако си одите дома без да ги видите, штета ќе биде …

Градините Боболи

Некогаш припаѓале на познатото семејство Медичи, а за јавноста биле отворени во 18 век. Тие се наоѓаат во средината на неверојатната архитектура и прекрасните пејзажи и се еден од најдобрите показатели зошто овој град е толку посебен. Статуите, фонтаните, градините и прекрасниот поглед на градот се доволни аргументи за посета. Доколку купите билети за галеријата Уфици и палатата Пити, ќе добиете билет – бесплатно.

Камбанаријата на Џото

Одличен приказ на фирентинската архитектура во своите најдобри моменти, камбанаријата е висока речиси 90 метри, која е дел од познатата катедрала Санта Марија деи Фиори. Можете да уживате во погледот на камбанаријата (како и куполата) однадвор, но се исплати да се надминат 400 скалила и да се искачите на врвот, а на патот да искусите многу скриени детали.

Галерија на Академијата

Иако градот крие многу големи музеи, вклучувајќи ја и фантастичната галерија Уфици, само Галеријата Академија може да се пофали со една и единствена, позната статуа – Давид. Ја издлабил Микеланџело, а дури кога ќе се доближите ќе останете запрепастени кога ќе видите како секој мускул е на своето место. Некои денови од годината влезот е бесплатен, а вреди да се погледнат и други познати дела, кои овде не недостигаат.

Базилика на светиот крст

Кога ќе слушнете дека во некоја базилика има фрески од Џото, релјефи од Донатело, но и скулптури од Хенри Мур, тогаш тоа е веќе доволна причина за посета. Тука се закопани и Микеланџело, Галилео, Макијавели и многу други познати Италијанци.

Галерија Уфици

Каква би била посетата на Фиренца без посета на оваа позната галерија? Вистина е дека самиот влез ќе ве чини 20 куни, но што е тоа да ги видите делата на Леонард, Рафаел, па дури и на Рембрант? Исто така, можеби најпознатата слика на галеријата е секако Раѓањето на Венера, создадена од Сандро Ботичели, која ќе ве остави без здив со својата убавина и големина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris