Ѓаволска кула: Национален споменик кој планинарите го обожаваат

25 ноември, 20210
62090490

Ѓаволската кула или Devil’s Tower е необична карпеста планина во американската држава Вајоминг. Се наоѓа на надморска височина од 1558 метри и е плато со широчина на фудбалско игралиште, а привлечно е по паралелните линии што го красат, како некој да го исчешлал со вилушка.

Во 1906 година, американскиот претседател Теодор Рузвелт го прогласи за национален споменик, заедно со околината од 550 хектари. Тоа е и првиот прогласен национален споменик во САД.

Во природата што го опкружува, среќниците можат да забележат елени, прериски кучиња и орли, а карпата е рај за планинарите на кои им е предизвик да се искачат, додека другите само се восхитуваат од подножјето.

Ако забележавте недостаток на апостроф во името и мислевте дека сме го напишале погрешно или погрешно сме го превеле – не зависи од нас. Имено, кога се пишувало името на почетокот на 20 век, кое требало да биде Ѓаволска кула, по грешка било напишано без апостроф на англиски и никогаш не било поправено.

Иако долго време се зборуваше за промена на името во согласност со имињата што му ги дадоа локалните автохтони жители (и за кои тоа е свето), поради страв да не ја изгуби препознатливоста кај туристите, беше напуштено. Така и денес оваа карпа има моќно и застрашувачко име. Но, вреди да се споменат интересни легенди за потеклото на оваа карпа, според верувањето на Индијанците. Едно од многуте е ова:

„Девојките кои си играле во околните шуми се нашле во неволја – наишле на мечки кои почнале да ги бркаат. Истрчаа сè до блиската карпа, на која се качија и почнаа да му се молат на Големиот Дух да ги спаси. Ги слушна нивните молитви и ја натера карпата да се издигне кон небесата за да не можат мечките да стигнат до нив. Кога стигнале до карпата, мечките се обиделе да се искачат, но не успеале – останала само трага од нивните шепи. Девојките се вивнаа кон небото и се претворија во соѕвездие што овде го нарекуваме Влашиќи.“

Денес е омилено место на многу смели планинари, па доколку се најдете во близина задолжително направете тура според вашите можности и состојба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris