Ќе замириса целата куќа: Спремете ВАНИЛИЦИ на старински начин!

21 ноември, 20210
dc8b615f4c7bc3f9bfb8aa9e2b5291c06c65387c

Речиси и да нема човек кој како дете барем еднаш не изел ванилица. Ова колаче е омилено на трпезата, особено во постудените денови.

Состојки:

– 200 грама маст
– 1 јајце
– 1 жолчка од јајце
– 500 грама брашно
– 5 лажици шеќер
– сок од 1 лимон
– 2 кесички ванилин шеќер
– џем по вкус: кајсија, слива, шипка, џем

Подготовка:

Изматете ја маснотијата додека не стане пенеста, а потоа додадете едно цело јајце и уште една жолчка, шеќер и сок од лимон. Потоа додадете брашно во смесата и замесете тесто.

Расукајте го тестото во кора дебела околу половина сантиметар и со шолја за ракоја или калап во разни форми извадете ја ванилата и наредете ги во немрсен плех и ставете ги во загреана рерна на 200 степени и кратко печете додека не станат златно кафеави.

Кога ќе бидат речиси испечени, извадете ги да се изладат, па едната премачкајте ја со џем по вкус и преклопете ја со другата ванилица и така додека не го потрошите целото тесто. На крај, валкајте ги во мешавина од шеќер во прав и ванилин шеќер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris