5 работи кои се користат со векови за подобар секс и поголема издржливост

16 февруари, 2021
befunky-collage-3

За некои афродизијаци, античката медицина тврди дека тие ја зајакнуваат самата сексуална желба, додека други се „специјализирани“ за зголемување на издржливоста, еректилна дисфункција или сувост на вагината и болка за време на сексот.

Ванила за поголемо либидо

Според раниот билкарен фолклор, ванилата е моќен кулинарски додаток кој го стимулира сексуалниот апетит. Неговиот неверојатен, пријатен мирис го прави идеален зачин за подигнување на расположението, будење на сетилата и поттикнување на сексуална издржливост. Ванилата првично ја користеле домородните жители на Мексико како еликсир што предизвикува љубов и се смета за еден од долго откриените, примамливи афродизијаци.

Гинко Билоба за еректилна дисфункција

Ова родно кинеско растение има голем број признати здравствени придобивки: може да ја зголеми циркулацијата, да ја поддржи функцијата на мозокот, да го ослободи стресот – со намалување на кортизолот, па дури и потенцијално да ја третира еректилната дисфункција. Иако Гинко Билоба е достапен во форма на таблети, капсули или тинктури – правењето билен пијалок е уште еден популарен начин да го консумирате како афродизијак.

Шафранот е идеален додаток за женското либидо

Како еден од најскапите зачини во светот, шафранот (добиен од цветот Crocus sativus) и неговите активни компоненти се широко користени во античката медицина поради нивните антиинфламаторни, антиоксидантни и антидепресивни својства. Во однос на сексуалното здравје, мало истражување спроведено на 38 жени објавено во списанието „Human Psychopharmacol“, сугерираше дека шафранот може да ги подобри проблемите со подмачкување и болката за време на сексот, особено за жени со ниско либидо предизвикани од терапија со лекови, како што се антидепресиви.

Се разбира, шафранот е исто така вкусен зачин што треба да го додадете во вашето готвење – па затоа, вреди да се размисли за тестирање на неговите потенцијални афродизијачки способности.

Бабин заб за издржливост

Растението Tribulus Terrestris (гокшура на санскрит) или бабин заб во нашата земја, се користи медицински со векови, и во Ајурведата и во традиционалната кинеска медицина, за поддршка на сексуалната функција и зголемување на издржливоста. Посовремено истражување исто така ги забележа ефектите на ова мало растение и потребни се повеќе истражувања за да се потврдат својствата кои го зголемуваат сексот

Ашваганда за секси расположение

Оваа моќна ајурведска билка, исто така наречена индиски женшен, се користи со векови во традиционалната индиска медицина како целокупна билка која го подобрува здравјето и го подобрува расположението.

– Поради своите антиинфламаторни својства, ајурведските практичари користат и ашваганда за да ја подобрат еректилната дисфункција и сексуалната желба и кај жените и кај мажите

Во помодерните истражувања, ашвагандата е поврзана со поддршка на расположението и нивото на стрес. Покрај тоа, една студија на 50 учесници покажа дека додатоците на екстрактот од корен од ашваганда можат да ја подобрат сексуалната функција кај здрави жени.

Потенцијални несакани ефекти

Пред да земете нова билка или додаток, важно е да се земат предвид потенцијалните реакции или несакани ефекти. Малку може да има голем ефект, а како и со кој било друг вид на храна, дури и нешто добро и здраво, ако јадете премногу, може да биде нездраво, па дури и отровно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris