„Опушти се, остави сè на мене, имавме ПРОБЛЕМИ, па ги РЕШАВАВМЕ“

20 април, 2021
severina

Вистинско збогување.

Пејачката Северина Којиќ утре слави роденден, а денес реши да се збогува со својата стара година и да биде подготвена да ја пречека новата.

– Драга моја 48ма годино, збогум. Утре ве менува 49. Некои од твоите „злобни“ претходници несебично ми дадоа многу од сè и сешто што не беше многу убаво, што некои го нарекуваат искуство, затоа те молам, имај во предвид дека јас секој зол претходник убаво го пречекав и поздравив, како што и тебе. Иако имаше уште повеќе добри години. Ако си добра, јас ќе бидам твојата најдобра пријателка и ќе ги решам сите твои проблеми, само опушти ме и дозволи ми јас да направам сè. Што би рекол Алан Форд: „И претходно имавме проблеми, па ги решававме!“ – напиша пејачката и додаде:

– Биди ми весела, танцувај со мене, пеј, биди среќна, безгрижна, сакана, сакај и обиди се со својата мудрост и интелигенција да ја разоткриеш кризната состојба, без пречки. Знаеш која, бидејќи не се предавам и никој од нив не ми ја одзеде надежта и вербата во доброто, иако некои, признавам, се потрудија, затоа те советувам да не се обидуваш. Само смеј се секој ден и сè ќе биде добро. Добро? Не се предавај, поздрав до генерацијата 1972 – напиша таа во описот на фотографијата.

Дали нејзиниот сопруг Игор Којиќ ќе и го честита роденденот, со кого ве потсетуваме дека не живее повеќе од една година? Останува да видиме.