ПОМИНАА 26 ГОДИНИ: Свадбата на Цеца и Аркан ја собра целата ЕСТРАДА, а за овие детали сè уште се зборува!

23 февруари, 2021
269799_arkan-i-ceca_ff

Поминаа 26 години откако фолк sвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ се омажи за Жељко Ражнатовиќ Аркан на 19 февруари, а за нивната венчавка се зборуваше не само во цела Југославија, туку и многу пошироко.

„Свадбата на деценијата“, како што многумина ја нарекуваа, беше пренесувана во живо на телевизија, а пред да замине за родниот град на Цеца, Зитораѓа, во вила на улицата Љутице Богдана, свештеникот прочита молитва за среќен пат, проследена со колона од шеесет возила кои во шест наутро отишле во родното место на Светлана Цеца, рогап Велишковиќ. Жељко Ражнатовиќ Аркан носеше црногорска народна носија, додека Светлана беше во српска носија.

По два часа патување, тие пристигнаа во Зитораѓа, а потоа го следеа традиционалниот српски обичај – пукање со пушка во јаболко. Тек од шести пат младоженецот успеа да го сруши малото јаболко. Следуваше купувањето на невестата, а главната улога во таа приказна ја играа Аркан и сестрата на Цеца, Лидија Велишковиќ, денес Оцокољиќ. Аркан прво даде неколку стотици германски марки, а кога Лидија рече дека не е доволно, Ражнатовиќ повика момче кое отвори пред себе чанта, во која имаше огромна сума пари и скапа дијамантска нараквица. Но, тоа не беше доволно, па го зеде златниот часовник и вредниот прстен од раката на младоженецот, а истото го сторија и неговите пријатели.

Голем број свештеници присуствуваа на оваа венчавка, а Цеца влезе во црквата во раскошна венчаница, која ја зеде нејзината снаа Богдана 24 години подоцна, во ноември 2019 година, на црковната венчавка со Вељко Ражнатовиќ. Кума на Светлана Ражнатовиќ беше Маја Павиќ, тогаш една од најпознатите ТВ водителки, додека кум беше Борислав Пелевиќ. Бидермејерот неше фатен од сестрата на Цеца, Лидија.

По венчавката, младенците ја напуштиле црквата Светиот Архангел Гаврил и се упатиле кон семејната куќа, каде ги пречекала мајката на Жељко, Славка Јосифовиќ, која на Цеца и поклони златен дукат. Потоа таа ја изговори реченицата: „Ти го подарувам овој златен дукат, кој е од 1700 година. Од мојата прабаба. Бракот нека ви биде среќен и долготраен“.

Потоа, младенците отишле во најголемиот хотел во Белград во тие години, каде ги чекале повеќе од 800 гости. Гостите со громогласен аплауз го дочекаа доаѓањето на младенците, а Цеца и Аркан се пресоблекоа по трет пат. По народната носија и венчаницата, невестата носеше долг бел фустан, додека младоженецот смокинг.

Меѓу гостите во хотелот во тоа време имало бројни јавни личности, од политичари до пејачи до спортисти. Масите беа украсени со цвеќиња кои пристигнаа од Холандија, додека тортата тежеше повеќе од 70 килограми. Бендот на Цеца свиреше на прославата, како и две оркестри на труба. Во еден момент, младенците играа оро и наскоро целиот подиум беше полн со разиграни гости.

Првата песна на свадбата ја отпеа Мерима Његомир, песната „Ruzmarin“. После народната музика, следеше забавната, а гостите се радуваа до раните утрински часови.

Микрофонот на венчавката го зедоа Ана Бекута, Мира Шкориќ, Шабан Чаулиќ, Џеј, Лепа Лукиќ, Нада Топчагиќ, Вики Миљковиќ и многу други. Самата невеста ги пееше “Đurđevdan”, “Zajdi zajdi” i “Vranjanka”. Младенците први ја напуштија свадбената веселба, сакајќи да ги почитуваат традицијата и обичаите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi