‘Твојата песна ќе биде хит’, му рекла Есма кога погледнала во дланката на Тончи

5 јули, 2021
64_65-2

Сеќавања од убави соработки

„Твојата песна ќе стане голем хит“, му рекла Есма Реџепова кога погледнала на дланката на Тончи Хуљиќ, а сè беше снимено во првиот број на „Стори“. Ова музичко дуо се нашло поради соработката со песната „Башалем Ромален“ што Есма ја отпеа на ромски јазик и се најде на тогашниот нов албум на групата Магазин. Ја напишав „Песната на галебите“ и бидејќи првпат работам ромска музика, кој може да биде подобар судија за мене од кралицата на ромската музика? Есма Реџепова е откритие за мене. Сум работел со многу музичари, но сè уште не сум сретнал некој што пее толку убаво и со многу срце. Таа засекогаш го смени мојот став кон музиката“, рече Тончи.

За жал, во 2016 година, Есма почина. Пејачката била итно хоспитализирана поради респираторно заболување кое не го излечила на време. Есма е родена во Скопје и пораснала во осумчлено семејство. Како 14-годишна девојка, таа го претставуваше своето училиште на натпреварот „Микрофонот е ваш“, популарна емисија емитувана на Радио Скопје. Во 1976 година, на Првиот фестивал на ромска музика, што се одржа во Индија, Есма беше официјално прогласена за кралица на ромската музика, а наградата и ја врачи Индира Ганди. За време на нејзината 55-годишна кариера, таа учествуваше на светски музички фестивали и, меѓу другото, на Сиднејското културно лето пред околу 200 000 посетители, Фестивалот „Вомад“ во Касерес и многу други. Има одржано повеќе од 22.000 солистички концерти во Македонија и ширум светот и често соработуваше со влијателни и светски познати музички имиња. Со нејзиниот покоен сопруг Стив Теодосиевски одгледа четириесет и седум деца. Таа има повеќе од 100 внуци и правнуци, а за многуте хумани активности и успешното уметничко дело, Македонија и ја додели титулата национален уметник.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi