Запознајте ја највлијателната хрватска фитнес инфлуенсерка, на Инстаграм ја следат скоро 200 илјади луѓе!

3 јули, 2021
Screenshot 2021-07-03 093121

Таа не може да замисли ден без вежбање. Има своја марка спортска опрема, а нејзиниот профил на социјалните мрежи го следат скоро 200.000 луѓе. Таа е Мартина Бошчиќ и заслужено ја носи титулата една од највлијателните хрватски фитнес инфлуенсери. Што друго ја прави таква, што ја мотивира, но и кои се нејзините мали тајни на затегнати мускули, дознајте подолу!

Изгледот, но и здравствените придобивки се она што ја привлекува тренерот Мартина Бошчиќ да вежба. Таа се вљубила во фитнесот како средношколка и ја мотивирале проблеми со тироидната жлезда.

„Проблемите започнаа со аритмии, прекумерно потење, деконцентрација, страшни главоболки, а беше зима. Ми беше чудно да дојдам мокра во средно училиште “, се сеќава таа.

Со правилна исхрана, терапија, но и вежбање, проблемот беше решен. Денес, таа ги споделува своите искуства со многу следбеници на социјалните мрежи. Речиси 200.000 од нив, што ја прави една од највлијателните хрватски инфлуенсери во фитнесот.

Како инфлуенсер од секаков вид, вклучувајќи фитнес, секогаш е добро да ги потсетувате луѓето дека имате и целулит, стрии, акни. „Некако им е полесно на луѓето кога ќе видат дека имате проблем како нив, дека имате и некои борби“, вели таа.

Покрај пишаниот збор и фотографиите што ги објавува, оваа жена од Загреб пред се им дава мотивациска предност на самите тренинзи.

„Што треба да направам како фитнес-инфлуенсер? Па, всушност да ги охрабрам другите да се грижат за себе, да вежбаат, да се грижат за своето здравје. Мислам дека ја заслужувам таа титула, се обидувам да го сторам тоа, комуницирам многу со луѓето преку социјалните мрежи “, вели таа.

Кога првпат почна да објавува јавно што прави секој ден, вели таа, немаше идеја дека нејзиното хоби ќе стане работа. Работа за која е потребно многу време, но исто така е и задоволство.

„Статистичките податоци не се од наша страна со оглед на тоа што сме едни од најдебелите во Европа, но морам да признаам дека овој тренд се менува и се повеќе луѓе кои се сезонски вежбачи редовно почнуваат да вежбаат“, вели таа.

Со текот на годините, оваа љубителка на здраво живеење лансираше свој бренд. Зад нејзиното име стои опрема за фитнес, а нејзината желба е да лансира сопствена линија спортска облека. Досега има само костими за капење за кои таа е модел.

„Во првата година бев во драма за тоа како ќе се исполни. Отсекогаш сум се сликала, но никогаш на професионално ниво. Имав некои помошни модели во случај нешто да не е добро, но продолжив со тоа и досега добро се снаоѓам “, вели таа.

Исто како што е свесна за придобивките од социјалните мрежи, Мартина ги потенцира нивните недостатоци. Не мора секогаш да се верува во нечиј портрет на животот. И таа, вели, не тренира секој ден и може да си дозволи по некој сладок залак. Клучот за добар изглед и здрав разум е токму во рамнотежата, а совршенството едноставно не постои.