Жељко Бебек: „Го напуштив „Бијело дугме“ затоа што не сакав да ја пеам „Равна ти е Југославија““

3 март, 2021
Screenshot_2

– Несогласувањата започнаа пред една година, во време кога Горан веќе беше во голема мера одделен од базата на бендот, всушност кога тој веќе не беше во бендот, туку нѐ сметаше дека сме состав што работи за него – рече Бебек

Музичарот Жељко Бебек (75) зборуваше за деталите за напуштање на групата „Бијело дугме“ во 1984 година.

Тој ја коментираше изјавата дека несогласувањата започнале поради песната „Косовска“, која Горан Бреговиќ (70) ја напишал на албански јазик.

– Несогласувањата започнаа пред една година, во време кога Горан веќе беше во голема мера одделен од базата на бендот, всушност кога тој повеќе не беше во бендот, туку нѐ сметаше дека сме состав што работи за него. Како човек кој ја сака музиката и својот бенд, се плашев дека ситуацијата нема да се повтори кога политиката влезе во 1976 година за да направи хаос во „Бијело дугме“ – започна Жељко.

– Почна да ми пречи што Горан започна да форсира тој рокенрол да плука нешто и не ми беше јасно зошто ни требаше песна на албански јазик. Ниту бев против таа песна, ниту против албанскиот, но не знаев зошто му требаше на „Бијело дугме“. Живеевме во Свет каде тој потег може да изгледа како уметничка слобода, а во исто време може да значи и ова – ако веќе постои еднаквост, тогаш можеме да пееме и на албански јазик – додаде тој.

– Тоа всушност ме направи лошо расположено и тогаш почнав да размислувам за тоа што ми треба, јас што сакав да ја пеам „Селма“, „Сонував дека си заминала минатата ноќ“ или „Не спиј, мое малечко“, така сега одеднаш пеам песна дека има друга конотација – рече Бебек.

– Освен што морав да го научам и дека ми беше тешко да пеам на албански јазик, морав да пренесам и порака, која ќе добие одговор следниот пат. Одговорот дојде по само два месеци. Заземав остар став и му реков на Горан: „Одиме на нов проект, добро, но повеќе нема да толерирам вакви потези. Ако тоа се случи, ќе го напуштам бендот” – вели Бебек.

– И тогаш дојде проект со песни што не можев да ги свирам, како „Липе цвату“ со стихот „Равна ти е Југославија“, особено што имаше многу сериозни превирања на овие простори во политичка смисла. Никогаш досега не се случило во историјата да премине од социјализам во капитализам. Во тоа време, доаѓањето на своевидна катаклизма полека почна да се навира, а јас не сакав да ја одредувам страната, со еден збор, со единствена песна, а особено не сакав да бидам во функција на бенд на кој никогаш не му припаѓав. Не сакав да го променам тој статус и затоа беше нарушена врската во бендот и дискусијата заврши како што заврши – рече Бебек.

– „Бијело дугме“ престана да постои за мене во 1984 година. Не ме интересира сè што направи тимот на луѓе по име „Бијело дугме“, освен што за време на некои интервјуа се сеќавам на тие десет години и на главниот човек кој го создаде „Бијело дугме“ заедно со мене и остана многу важен на музичката сцена на овие простори, Горан – посочи Жељко.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi