5 генијални хрватски острови кои треба да ги посетите уште ова лето

26 мај, 2021
62090180-paklenjaci

Хрватска е целосно зачудувачка земја, како во однос на природното и културното наследство, така и во однос на одличната гастрономија и искуството што им го нуди на своите посетители. Богата со историски градови, Хрватска има што да понуди. Со над 1200 острови, острови и гребени, понекогаш е тешко да се избере вистинската дестинација за годишно ниво. И покрај тоа, Хрватска може да изгледа како релативно мала земја, но не дозволувајте тоа да ве измами затоа што сето тоа е релативно – цел живот нема да биде доволен за да ги откриете сите убавини на оваа балканска земја. Подолу ви донесуваме пет предлози за посета на ова лето, некои поголеми, некои помали острови кои не се точно во преден план при изборот на годишни одмори, а ќе ве воодушеват!

Дуги оток

Дел од островите Задар, Дуги оток е еден од најголемите и лесно еден од најдобрите острови во Хрватска за посета, лоциран покрај брегот. Најдобро од сè, навистина е лесно да се стигне до Дуги оток со траект од Задар до Брбињ (на Дуги оток). Обавезно посетете ја прекрасната плажа Сахарун и некои од семејните лозја на островот. Одете на западниот брег на островот, исто така, поради високите карпи и нерамни брегови, и ако сакате да јадете добра риба или свежа морска храна, одете кон градот Сали.

Шолта

Шолта е веројатно еден од најубавите острови во Хрватска, а неговата голема предност е што е лесно достапен со траект од Сплит. Можете лесно да ја посетите Шолта преку еднодневно патување и да поминете некое време во луксузниот и рустичен пејзаж на овој прекрасен остров. Започнете да ја истражувате Солта со посета на лозјата и маслиновите градини на локалните семејства и во одреден момент изнајмете велосипед, мотор или кабриолет бидејќи Шолта е еден од најдобрите острови во Хрватска за истражување на „две“ тркала.

Свети Клемент

Свети Клемент е дел од ланецот острови Паклински лоциран јужно од Хвар. Доколку се наоѓате во Хвар, задолжително повелете во овој прекрасен, недопрен рај на земјата што ќе го направи вашето лето уште попосебно. Островите Паклени се сметаат за најубави на Јадранот, а своето име го добиле според паклина, еден вид борова смола, што се користела во градењето на бродови. Интересно е што на почетокот островите се користеа како место за погреб, додека денес тие се неопходна станица за многу туристи кои доаѓаат на островот Хвар.

Остров Првиќ

За сите оние кои сакаат вистински одмор, Првиќ е совршен избор. Постојат многу причини зошто е тоа така. Сместено е само неколку минути со такси-брод од Шибеник или Водице, без автомобили и сообраќај, и е доволно мал за да го поминете целиот остров за еден ден, а сепак е доволно голем за да се најде ново место за уживање секој ден. На островот има две типични далматински рибарски села: Првиќ Лука и Чепурин, и тие се поврзани со пат долг еден километар и може да се движите околу островот пеш или со велосипед затоа што сообраќајот со автомобили е забранет.

Колоцеп

Сместен на самиот југ, западно од Дубровник, е најјужниот хрватски населен остров и уште еден каде автомобилите се само илузија. На самиот остров нема патишта, а единствениот значаен пат на островот е бетонски пат што поврзува две населби – Горње Чело и Доње Чело. Двете населби се петнаесет минути пријатно одење, што се чини како разумно растојание. Оддалечено е само 5 км од пристаништето Дубровник Груш, со кое е поврзано со десетина редовни фериботски линии на ден. Ова е остров за целосна релаксација, а на него ќе најдете претежно песочни и плажи со камчиња. Ве советуваме однапред да го резервирате одморот бидејќи понудата за сместување на островот е ограничена. Сепак, областа на островот е само 2,35 километри квадратни.