5 големи европски реки по кои вреди да се крстари

6 април, 2021
62056605

Како и Дунав, Рајна поминува низ срцето на Европа и плови низ Швајцарските Алпи кон Северното Море. Еден од најубавите предели на ова патување го нуди Црната шума во Германија. После тоа, тој минува низ Амстердам и во тој град е симбол на мирот и релаксацијата…

Патувањето по големите европски реки му дава потполно нова перспектива на континентот, а на посетителите и љубителите на природата им нуди недопрена дивина и некои од најмагичните предели …

Дунав

Тоа е втора најдолга река во Европа по Волга и тече низ Централна и Источна Европа и минува низ намјногу земји од сите реки во Светот, вкупно десет.

Тече низ унгарската престолнина Будимпешта, поради што е наречена „Кралица на Дунав“, а возењето по Дунав ноќе низ градот е вистински спектакл.

Како што патувањето продолжува кон Црното Море, пејзажот се менува од урбан во природен. Поминувајќи низ Австрија од реката пука поглед на ридовите и сончевите лозја.

Рајна

Како и Дунав, Рајна поминува низ срцето на Европа и плови низ Швајцарските Алпи кон Северното Море. Еден од најубавите предели на ова патување го нуди Црната шума во Германија. После тоа поминува низ Амстердам и во тој град е симбол на мир и релаксација.

Рона

Оваа француска река се протега од Швајцарските Алпи до Медитеранот и минува низ миризливи полиња со лаванда и прекрасни лозја. Производи од лековитата виолетова билка може да се купат на секој агол, а љубителите на вино не треба да пропуштаат шардоне и пино-ноар!

Сеина

Ако патувате низ Франција тешко дека ќе ја промашите оваа прекрасна река. На нејзините брегови се одржуваат бројни фестивали и уметнички настани, а љубителите на природата не треба да ги пропуштаат карпите на брегот на Алабастер кои се идентични со оние попознатите, карпите Довер кои се наоѓаат од другата страна на каналот.

Дуро

Реката Дуро меандри низ планините на Португалија и по патот поминува низ бројни вински региони. Од Порто до Саламанка, нуди мноштво атракции по својот тек, од рибарското село Афурада до археолошкиот локалитет во долината Коа, на границата со Шпанија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi