5 холандски градчиња во кои не можете да не се вљубите

19 март, 2021
holandski-grad-kanali

За Амстердам, Ротердам и Хаг, сигурно знаете, барем од фотографии и написи, дека градовите се одлична архитектура и атмосфера. А, дали сте чуле за овие градови и села?

ЗИРИКЗИ

Зирикзи е антички град сместен на поранешниот остров Зеланд, кој има повеќе од 500 историски споменици. Омилено место меѓу посетителите е Синт-Ливенсмонстерторен, црква од 12 век, именувана по шкотски маченик. Уништена е од пожар во 1832 година, а потоа е срушена. Таму секако се наоѓа Кулата Дике, до чиј врв вреди да се искачи за панорамски поглед на градот. Бидејќи Зирикзи е крајбрежен рибарски град, посетете го Поморскиот музеј и средновековните северни и јужни пристанишни порти.

ДОЗБУРГ

Дозбург некогаш бил најважниот утврден град во Холандија поради стратешката одбранбена позиција на реката ИJсел. Поминете време гледајќи во стари куќи, бидејќи многу од нив имаат штитови што кажуваат нешто за историјата на градот. Добри места за посета вклучително Музеј Сенф, Фабрика за оцет, Градина со билки, Музеј на стакло Лалик и Де Вааг, градското собрание кое е, наводно, најстарото јавно место во Холандија. Друго прво место е старата реформирана црква која повеќе личи на магацин.

АПИНГЕДАМ

Апингедам некогаш бил важен трговски центар и пристаниште затоа што имал пристап до морето. Денес, тој е историски средновековен град познат по своите „висечки“ кујни, т.е. мали простории до зградите што излегуваат преку каналот Дамстердип. Сабота попладне е добро време да се прошетате со брод низ градот. Возењето велосипед и пешачење се добри начини да се истражи центарот на градот со градското собрание датирано од 1630 година и црквата Свети Никола која е уште постара.

УДЕВОТЕР

Ако мислите дека вашето тело е без проблеми, одете на Удеодер каде можете да добиете потврда дека вашата тежина е пропорционална со вашата висина. Оваа практика датира од судењето на вештерки од 16 век во Европа. Луѓето се собираа таму за да добијат потврда дека не се вештерки. Ако ги оставиме волшебствата настрана, Удевотер е шармантен стар град (основан во 1265 година) со средновековни куќи обложени со канали.

ДОМБУРГ

Домбург, античко село во Зеланд на Северното Море, привлекува туристи од 17 век, а приморското одморалиште датира од 19 век. Познато е по 40 продавници со латински натписи и цртежи на богови. Домбург беше ликовна колонија, каде беа домаќини на сликари како Мондријан и Џејмс Вистлер. Домбург нуди типични активности во одморалиштето, вклучително плажи, возење велосипед, спортски риболов, сурфање и јавање, и е совршен за патниците кои бараат пауза од историските места.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris