7 работи кои не сте ги знаеле за земјата во која мажите сакаат да носат „сукњи“!

16 јуни, 2021
62105382-kilt

Што, всушност, знаеме за Шкотска? Настрана од предрасудите дека жителите се скржави, носат килтови и не ги сакаат Англичаните – не многу. Значи следниве факти ќе ве изненадат, па може да ја погледнете Шкотска малку поинаку.

Неси не е единственото чудовиште од езерото

Многумина од вас слушнале за легендарното чудовиште од Лох Нес, познато под едноставното име – Неси. Тоа е вистинска атракција, но дали знаевте дека Неси има братучед кој живее во езерото Морар и одговара на името – Мораг? Досега Мораг е „виден“ 34 пати, а додека езерото Нес веќе беше истражувано по должина и попречно, а езерото Морар не, па којзнае, можеби таму навистина се крие нешто необично …

Земјата на црвенокосите

Колку црвенокоси луѓе познавате? Можеби еден, два, а можеби и нема. Па, во Шкотска, ситуацијата е многу поинаква. Додека во светот црвенокосите во земјите сочинуваат во просек од 1 до 2 проценти, во Шкотска дури 13 проценти од луѓето ја имаат таа боја на коса. Значи, дефинитивно е земја „ѓумбир“.

„Не е докажано“

Од 17 век, шкотскиот судски систем има три вида пресуди – виновни, невини, не докажани. Третата опција обично се користи кога судот, без оглед дали е убеден во вината или невиноста на обвинетиот, не може да докаже ниту едно. На овој систем честопати се спротивставува, но реално, понекогаш, кога аргументите за и против се еднакви, третата опција ни изгледа фер …

Вистински Шкоти

Познато е дека Шкотите носат килт, а правилата велат дека под килтот не се носи – ништо. Традицијата на облекување потекнува од армијата, а еднаш во армијата се проверувало дали се носи нешто под килот. Фатените со долна облека морале да ја предадат. Со текот на времето, ситуацијата се промени, па денес повеќето не носат килт на голото тело.

Škotska - 2

Сини светла

Сините светла на улиците во Глазгов се поставени за да го подобрат целокупниот изглед на градот. Но, истражувањата покажаа многу интересни работи за нив. Имено, откако беа поставени сините светла, бројот на кривични дела и самоубиства се намали. Психолозите ова го припишуваат на фактот дека сината боја честопати се поврзува со полицијата, што ги прави луѓето повнимателни.

Земјата на островите

Шкотска може да се пофали со голем број острови. Вкупно има 790, но само 99 се населени. Најголем број жители живеат на северот на островот Велика Британија, а во останатите претежно луѓето се занимаваат со риболов или никој не живее на нив.

Бонибриџ, село посетено од вонземјани

Шкотска е толку популарна меѓу туристите што дури и вонземјани ја посетуваат! Секако, секогаш има „ловци“ за вонземјани кои пристигнуваат во селото Бонибриџ, па секоја година повеќе од 300 луѓе велат дека тука виделе НЛО. Да речеме дека Бонибриџ е рекордер бидејќи никаде на друго место не пријавуваат толку чести видувања на НЛО …

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi