Ако се бањате на оваа плажа, можете да се подмладите: Треба само да отпатувате до Кипар!

5 март, 2021
najlepseplazenakipruafrodita-460x0


Пафос, поранешната престолнина на грчкиот дел на островот Кипар, денес е исклучително привлечна дестинација, особено за британските туристи.

Постои добро познат грчки мит дека Афродита, божицата на љубовта, но исто така и на плодноста и убавината, се појавила од морската пена. Во времето кога главен град на островот Кипар беше Пафос, се веруваше дека божицата Афродита е родена на една од плажите во близина на тој град.

И не само што е родена таму, туку и плачела по тој повод. Според легендата, споменатите карпи се создадени од солзите на божицата Афродита.

Иако веќе не е главен град на грчкиот дел на островот Кипар, Пафос дефинитивно се смета за културна престолнина на островот. Патем, иако е примарно туристичко место, овој град е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Според големината, Пафос е на петтото место во грчкиот дел на островот Кипар. Поделена е на Долна и Горна, односно Като и Пано Пафос. Практично гледано, долниот дел се наоѓа долж крајбрежјето, каде има бројни хотели, а тој дел од градот е насочен исклучиво на туризам. Во горниот дел се наоѓа неговиот центар и таму претежно живеат локални жители.

Познато е дека островот Кипар е еден од најсончевите, со оглед на тоа што е сончево во просек 340 дена во годината, така што сезоната практично трае во поголемиот дел од годината. Сепак, повеќето туристи го посетуваат Пафос и грчкиот дел на Кипар воопшто во текот на летните месеци.

Родното место на божицата Афродита

Кога тргнувате од Пафос кон Лимасол и поминувате околу половина од тој пат, треба да погледнете кон морето. Таму ќе видите карпи, кои буквално излегуваат од водата, и мала плажа. Ова се карпите на Афродита или Петра ту Ромиу, односно местото каде што, според грчките митови, се родила божицата на љубовта Афродита.

Постои верување дека луѓето кои се бањаат на оваа мала плажа можат дури и да се подмладат.

Самата плажа е покриена со песок и мали камчиња, а има и продавница за сувенири и една таверна.

Исто така, треба да се напомене дека има редовна автобуска линија од долниот дел на Пафос до оваа плажа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris