Атракцијата среде пустина крие необична приказна!

28 февруари, 2021
181797972603bd54d5bb1f711877169_760x428

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина.

Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“ крие интересна приказна.

Во пустината Гоби, џиновскат статуа од бебе во Гансу во северозападна Кина, позната како „дете на земјата“, носи желба да ја заштити својата мајка природа, бидејќи сите луѓе се деца на земјата.

Дете што спие, според мароканското и пошироко народно верување во Магреб, е фетус кој е успиен од црна или бела магија и на крајот може да се разбуди и да се породи по нормалниот период на бременост.

Ова верување, поткрепено со концептот дека Божјата волја контролира сè и дека ниеден настан не треба да се смета за вистински невозможен, се користи од локалните заедници за справување со повремена бременост кај жените без мажеви, честа ситуација во модерната ера поради големиот број на мажи кои работат како имигрантска сила во Европа.

Традиционалното исламско право во Мароко го признава ова верување и сè уште го дава како објаснување од некои разведени или разделени жени кои очекуваат нивните поранешни сопрузи да го признаат татковството на дете родено до дванаесет месеци по разделбата.
Член 154 од сегашниот закон Мадакан во Мудавана предвидува дека таткото на дете родено една година по разводот се смета за поранешен сопруг на мајката на детето.

Скулптурата, долга 15 и висока 9 метри, е создадена од Донг Шубинг.

Приказната за L’Enfant endormi (2005), белгиско-марокански филм на Јасмин Касари, е изградена околу оваа тема.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi