Богата архитектура, добро сочуван стар град и уживање во морето и прошетките: Сето ова на едно место

23 јуни, 2021
foto-pixabay-michelleraponi-830x0

Љубителите на урбаниот туризам често ја избираат оваа дестинација во Хрватска

Од една страна, богата историја, која трае повеќе од 17 век. Од друга страна, некои од одличните плажи и интересната гастрономска понуда. Ова е токму она што може да се смета за основни карактеристики на туризмот во овој хрватски град.

Не само што е најголемиот далматински град, туку и Сплит е втор по големина во земјата.

Палатата на Диоклецијан и стариот град се наоѓаат на списокот на УНЕСКО од 1979 година. Благодарение на доброто зачувување до денес, Сплит дава можност сите да ги запознаат подобро влијанијата на различните народи и култури врз градската архитектура.

Одмор во Сплит

Одморите во овој хрватски град може да се карактеризираат како идеална комбинација на сè што е модерно и активности, карактеристични за летото. Пливање, уживање во морето, сончање и пешачење. Сепак, Сплит секогаш има со што да изненади.

Дали тоа ќе биде прошетка низ улиците на стариот град и уживање во барокната, средновековна и античка, но и модерна архитектура или уживање во едно од сплитските кафулиња на познатата Рива, не е толку важно. Поважно е туристите да ја чувствуваат душата на овој град и да ги запознаат сите негови убавини.

Целиот живот на градот се одвива на сплитската Рива, односно шеталиштето покрај морето. Никој што го посетил Сплит не прошуштил барем да испие кафе во едно од кафулињата на Рива.

Палатата на Диоклецијан, изградена во текот на 4 век, е неизбежна атракција пред сѐ затоа што е симбол на Сплит, град за кој се претпоставува дека го основале Грците, како нивна колонија.

Сплитската катедрала Свети Дује била изградена во текот на 4 век. Посветена е на Успението на Пресвета Богородица. Сместено е во комплексот на Палатата на Диоклецијан и се смета за една од најстарите катедрали во Светот.

Всушност, каде и да одите на прошетка низ стариот град, ќе најдете нешто што ќе ви го привлече вниманието.

Ридот над градот, Марјан, е интересен за пешачење и запознавање на градот од поинаква перспектива. Покрај убаво уредените патеки за разни активности, има и многу вредни мали цркви, претежно создадени како дарови на постарите граѓани на Сплит. Особено привлечен е Музејот на природна историја на врвот на Марјан, во чии рамки има и зоолошка градина.

Кога туристите сакаат да пливаат, тоа не недостасува во Сплит. Една од најпосетуваните плажи во Сплит е Башвице, но не треба да ги заборавиме плажите Каштелет, Бене и Кажуни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi