Ботаничката плажа во Ванкувер е неверојатно место за посета!

7 март, 2021
тина

Богати плимни базени, крајбрежје полно со живот и фантастични геолошки карактеристики ги привлекуваат посетителите на Ботаничка плажа, нудејќи една од најдобрите можности за прегледување на морски суштества и растенија на островот Ванкувер.

Сместена во близина на Порта Ренфру на јужниот остров Ванкувер, Ботаничка плажа е едно од најневеројатните места на целиот западен брег на Британска Колумбија, особено при мала плима, кога посетителите можат да поминат долг пат низ рамни извори на песочник и гранит за да го разгледаат плимни базени. И тие се исполнети како кутии за накит со светло обоени морски животни.

24sata

Виолетова, црвена и портокалова морска ѕвезда и морски еж, школки, зелени морски анемони и морски краставици штотуку почнуваат да го навестуваат спектарот на меѓуинтензивен живот кој напредува тука. Ова е толку важно што истражувачката станица тука за првпат е основана во 1900 година од тим од Универзитетот во Минесота.

24sata

Организмите што живеат тука мора да можат да издржат широк спектар на услови. Кога плимата исчезнува, има значителни промени во температурата, предаторите, изворите на храна и соленоста, и секое суштество се прилагоди да се справи со овие услови на промена.

Нема опис за фотографијата.

Организмите кои не можат да се справат со сушење ќе преживеат во плимните базени или во засенчени пукнатини. Таму ќе најдете морска ѕвезда, хитони и анемони; морска ѕвезда често сјае заедно за да се намали загубата на влага. Адхезии, полжави и други школки можат да преживеат со цврсто затворање со мала количина вода во внатрешноста на школките.

Нема опис за фотографијата.

Виолетови ежи воспоставија одредена ниша во мекиот песочник. Нивните остри, тврди боцки им помагаат да ги преживеат условите во кои живеат.

Ботаничката плажа во провинцискиот парк Хуан де Фука има 251 хектар високо живеалиште, но е позната по изобилството на живот меѓу плимата и осеката, пишува ВанкуверИсланд.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris