Да одиме на одмор на „Лошото море“: Иако името не ветува, самиот остров е всушност многу посебен!

14 март, 2021
ПРИРО

Познато е дека во Грција има бројни ненаселени острови, така што областа околу Атина не е исклучок. Многу интересни мали острови може да се најдат во близина на главниот град. И секој од нив е интересен на свој начин. Островот е на околу 40 минути возење од грчката престолнина.

Сепак, меѓу нив, може да има еден што привлекува најголемо внимание, пред сè затоа што има природен базен.

Природата во сета своја величина
Во близина на градот Кератеа, кој припаѓа на областа Месогеа на територијата на Атика, веднаш до крајбрежјето се наоѓа остров познат како Каки бранови.

Геоморфологијата на овој остров е специфична и токму тоа го прави посебен. Имено, скоро една четвртина од неговата површина е целосно покриена со морето. Благодарение на тоа, овој остров има исклучително необична форма и базен, кој е создаден природно. Во зависност од тоа дали е плима или плима, тоа ќе зависи и од тоа колку вода има во овој базен, кој бил врежан по природа.

На самото дно на тој дел од островот, кој потона, има многу песок. Од таа причина, островот е особено интересен за луѓето кои можат да пливаат до него од блиската плажа или да ги закачат своите бродови.

Брег на плажата Каки
Тоа е плажа што се смета за една од најпопуларните во тој дел на Атика. Организиран е и има се што им е потребно на посетителите за пријатен одмор. Од едната страна на плажата има карпи, кои се особено привлечни за loversубителите на нуркањето, а од другата страна има колиби на Атињани, но и луѓе од други делови на светот.

Во близина на самата населба се наоѓа истоимениот манастир, што е специфично по тоа што ги почитува правилата на Јулијанскиот календар.

Се верува дека ова чудно име потекнува од грчкиот мит, во кој се споменува варварски напад. Имено, според тој мит, грчките богови Зевс и Ад го замолиле богот на морето, Посејдон, да потоне варварски бродови, испраќајќи екстремно високи бранови.

И од тоа време, односно токму поради големите бранови, оваа област се нарекува бранови на Каки или лошо море.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris