ДАЛИ ГО ПРОНАШЛЕ ЛЕКОТ? Во една земја е прогласен крај на пандемијата: Што направија тие поразлично од другите?

12 март, 2021
shutterstock_405000055_1000x0

„Довербата раѓа доверба“ се покажа како вистинита во овој случај. Но, стратегијата заснована на доверба не беше единствената причина што успеаја да го елиминираат ковидот

Фарските острови го прогласија крајот на пандемијата на корона вирусот на 26 февруари, бидејќи немаше нови случаи на инфекција повеќе од три недели.

Од јули 2020 година, групата острови во Северен Атлантик имаше три бранови и секој пат кога бројот на случаи рапидно опаѓаше. Одговорот на данската автономна покраина на пандемијата беше многу сличен на стратегијата на другите земји: тестирање, следење контакти, заклучување, кампањи за јавно здравје и реорганизација на здравствениот сектор.

Премиерот на Фарските Острови, Бардур Стиг Нилсен, за „Гардијан“ објаснува дека верува дека нивниот пристап сепак е единствен.

За разлика од другите влади, тие одлучија многу рано да влијаат на своите граѓани давајќи препораки наместо да издаваат обврзувачки налози. Дека „довербата раѓа доверба“ се покажа како точно во нивниот случај. Фарската влада беше убедена дека законското ограничување на однесувањето на граѓаните ќе резултира со полош исход отколку што е денес.

Но, стратегијата заснована на доверба не беше единствената причина што тие успеаја да го елиминираат ковид. Нивното управување со пандемијата во текот на пролетта и летото беше уникатно заради ефикасноста на истражувачкиот капацитет. Фарските острови минатата година имаа највисока стапка на тестирање по глава на жител. Тие тДАЛИ НАЈДЕАА ЛЕК? Во една земја беше прогласена пандемија: Што направија тие поразлично од другите?естирале до 2 проценти (или 1.000 луѓе) од вкупното население од 50.000 жители секој ден, а во јуни ги тестирале сите патници кои доаѓале на архипелагот точно на аеродромот, препорачувајќи да бидат тестирани шест дена подоцна.

Производството на одгледуван лосос е најважната индустрија на Фарските Острови, а во минатото земјоделците имале големи проблеми поради лососот, што предизвика индустриски пад. Ветеринарните клиники потоа ја изградија инфраструктурата потребна за брзо тестирање на лосос.

Кога започна пандемијата, ветеринарите од Фарските острови предложиле нивните лаборатории да се прилагодат на новонастанатата ситуација, така што луѓето во нив ќе можат да бидат тестирани за корона. Имаше соработка помеѓу приватните лаборатории и јавното здравство, така што Фарските Острови го зголемија нивниот капацитет за тестирање, а до август можеа да тестираат од 5% до 7% од населението. Во комбинација со стратегија за следење контакти и изолација, тие успешно го потиснаа ширењето на короната.

Повеќето луѓе патуваат на работа со свои превозни средства.

„Нашата приказна за елиминирање на ковидот е приказна за генијалноста на поединци и организации кои претходно не соработувале во пандемијата. Се разбира, други фактори играа улога. Географската положба на земјата е исто така важна бидејќи морето и воздухот се единствените можни правци до Фарски Острови. управување со потенцијална инфекција од странство. Исто така, повеќето луѓе патуваат на работа со свои превозни средства, па затоа е малку веројатно дека инфекцијата се проширила во јавниот превоз “, рече премиерот.

Покрај тоа, населението на Фарските острови е многу помало од другите земји, а нивото на доверба е високо. Истражувањето спроведено од Универзитетот на Фарските Острови во мај минатата година покажува дека повеќето граѓани имаат голема доверба во владата, премиерот, тамошните медиуми, нивната сопствена општина, шефот на полицијата, здравствените власти и експертите и воопшто нивните луѓе. рече премиерот. Довербата во политичките институции, медиумите и кај граѓаните ја прави поедноставна секоја форма на управување, вклучително и пандемија.

Во помалите заедници, често има повеќе неформален надзор, а жителите имаат силно чувство на само-дисциплина. Но, само тестирањето не е доволно. Многу земји со висока стапка на тестирање се обично оние земји со највидливи случаи. Тестирањето е успешно само ако се комбинира со мерки како што се ефективно следење на контактот и изолација.

Општо, успехот на стратегијата во борбата против ковидот зависи од географската локација и социјалните околности на таа земја. На прашањето дали успешната стратегија против ковидот е резултат на среќа или компетентност, премиерот Нилсен одговори: „По малку од обете“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris